در دوربین های مداربسته ما شاهد وجود فناوری های هستیم که کار با این تجهیزات را برای کاربران راحت تر می نماید. تکنولوژی SATA در دوربین مداربسته نیز یکی از همین فناوری های نوین و پیشرفته می باشد. این فناوری در انتقال اطلاعات و داده ها از مادربرد به درایو و یا هارد دیسک نقش مهمی را ایفا می نماید. نکته قابل توجه این است که انتقال اطلاعات در این فناوری بر خلاف برخی از فناوری ها که به صورت موازی صورت می گیرد به صورت سریالی می باشد. در ادامه با توضیحات مختصری شما را با این فناوری بیشتر آشنا خواهیم نمود.

 

SATA در دوربین مداربسته

معرفی SATA در دوربین مداربسته

اگر به دنبال شناخت بیشتر از SATA در دوربین مداربسته و همچنین شناخت نکات مهم و اصلی در رابطه با این تجهیزات هستید می توانید با ما همراه باشید. ما در تلاشیم تا با جمع آوری جدیدترین و بروز ترین اطلاعات شما را در جهت آشنایی بیشتر با این تجهیزات همراهی و راهنمایی نماییم. SATA در دوربین مداربسته و تجهیزات هوشمند در واقع نوعی کانکتور الکترونیکی بسیار رایج و معتبر محسوب می گردد. این کلمه در کل مخفف عبارت Serial Advanced Technology Attachment است. بسیاری از ما شاهد وجود این فناوری بر روی دستگاه های کامپیوتر شخصی خویش هستیم.

استفاده از این فناوری به منظور انتقال اطلاعات در میزان و حجم های بالا صورت می پذیرد. این فناوری جدید و پیشرفته در سال های اخیر در دوربین های مداربسته نقش کلیدی در راستای انتقال اطلاعات و داده ها را بازی نموده است. یکی از مزایای کاربرد این تکنولوژی در دوربین های قدیمی تر این مورد می باشد که شما با کمک آن قادر به ارتقاء آی دی های خود می باشید. همچنین شما با استفاده از SATA می توانید این تجهیزات را بروزرسانی نمایید. نکته ای که در انتخاب برند مناسب این تجهیزات نیاز است تا بدانید این مورد می باشد. معمولا این فناوری ها به صورت استاندارد طراحی و تولید می شوند و در محصولات کمپانی های مختلف تفاوت آنچنانی مشاهده نمی شود.

SATA در دوربین مداربسته

تفاوت ها و کاربرد پورت ها در دوربین های مداربسته

اولین نکته ای که نیاز است تا به آن توجه نمایید این مورد می باشد که نسل قدیمی پورت هایی که نقش انتقال اطلاعات را بر عهده داشتند در واقع IDE ها بودند. انتقال اطلاعات در این تجهیزات به صورت موازی صورت می پذیرفته است. نسل جدید پورت ها که برای انتقال اطلاعات مورد استفاده قرار گرفته اند SATA در دوربین مداربسته می باشد. در این تجهیزات درگاه ها از هفت پین تشکیل شده اند.  همچنین کابل های موجود در آنها از چهار رشته سیم تشکیل شده است. این فناوری های جدید نسبت به نمونه های قدیمی دارای ساختاری ظریف و انعطاف پذیرتر می باشد. از SATA در دوربین مداربسته و همچنین تجهیزات هوشمند برای انتقال اطلاعات با سرعت قابل قبول و به راحتی استفاده می شود. در دنیای فناوری ما شاهد وجود انواع متفاوتی از پورت ها می باشیم که برای انتقال اطلاعات مورد استفاده قرار می گیرند.

SATA در دوربین مداربسته

 

معرفی ESATA و  SATA در دوربین مداربسته

کاربردی ترین و حرفه ای ترین نوع کابلی که امروزه برای انتقال اطلاعات در دوربین مداربسته مورد استفاده قرار می گیرد کابل SATA  می باشد. نمونه دیگری از از کابل ها که برای انتقال اطلاعات مورد استفاده قرار می گیرد کابل ESATA  می باشد. تفاوت عمده در تکنولوژی ESATA با نمونه های SATA در دوربین مداربسته در این مورد می باشد که انتقال اطلاعات در آنها بر روی هارد اکسترنال صورت می پذیرد. در این فناوری اطلاعات رمزگذاری نمی شود. در نتیجه انتقال اطلاعات با سرعت بالایی صورت می پذیرد. اما تشابه قابل توجه در هر دوی این تکنولوژی ها در این مورد می باشد که هر دو برای انتقال اطلاعات طراحی و تولید شده اند. در نتیجه این فناوری ها قادر به تامین برق تجهیزات و بالاخص هارد و درایو ها در دستگاه ها نیستند.

معمولا در دستگاه های ذخیره اطلاعات DVR و NVR در دوربین های هایک ویژن از کابل های SATA و ESATA استفاده می شود. علت این موضوع نیز در سرعت بالای ذخیره اطلاعات توسط این کابل ها می باشد. نکته مهمی که نیاز است تا شما با آن آشنا باشید این مورد می باشد که در دستگاه های NVR و DVR شما می توانید به طور همزمان از یک تا 16 پورت SATA استفاده نمایید. البته هر یک از این کابل ها تنها قادر به انتقال اطلاعات در میزان محدودی می باشند. در بسیاری از مواقع ما شاهد هستیم که کابل SATA در هر هارد مقدار مشخصی مطابق 6 ترابایت را پشتیبانی می نماید.

نکات قابل توجه کاربرد SATA در دوربین مداربسته

همانگونه که تا به این جا نیز به آن اشاره شد تکنولوژی SATA در دوربین مداربسته یکی از جدیدترین و پیشرفته ترین فناوری ها در نظر گرفته می شود. این فناوری در انتقال سریع و امن اطلاعات از مادربرد به درایو ها و یا هارد دیسک مورد استفاده قرار می گیرد. استفاده از این پورت ها در دستگاه های ذخیره اطلاعات به یکی از شاخص های مهم در جهت شناخت بروزترین تجهیزات ذخیره و انتقال اطلاعات تبدیل شده است. همچنین کاربرد این فناوری در این تجهیزات باعث شده است تا کاربران قادر به استفاده از خدمات گسترده ارائه شده توسط این فناوری باشند.

وجود   SATAو ESATA   در دوربین مداربسته یکی از نشانه های کارایی و کیفیت بیشتر در دستگاه های NVR و DVR محسوب  می شود. هر دوی این تجهیزات با اندکی تفاوت نقش مهمی در انتقال سریع اطلاعات بر عهده دارند. باید زمانی که به دنبال تهیه تجهیزات مجهز به فناوری ESTA  و SATA  در دوربین مداربسته می باشید به این مورد بسیار توجه نمایید. در اغلب موارد SATA بسیار سریع تر و راحت تر قادر به ذخیره سازی و انتقال اطلاعات و تصاویر در دوربین مداربسته می باشد. این امر شما را در انتخاب بهترین و کاربردی ترین تجهیزات مجهز به این فناوری بیشتر از قبل می تواند راهنمایی نماید.

شناسایی نکات قابل اهمیت در تهیه تجهیزات مجهز به فناوری SATA

اولین نکته ای که پیش از این نیز به آن اشاره شد و نیاز است تا به آن بیشتر دقت نمایید این مورد می باشد. از SATA در دوربین مداربسته تنها می توان برای انتقال اطلاعات استفاده نمود و این تجهیزات نمی تواند در انتقال برق به درایوها و یا هارد دیسک نقشی ایفا نمایند. در دستگاه های ذخیره ساز معمولا ما شاهد وجود فناوری SATA می باشیم. این پورت ها با استفاده از سرعت بالای انتقال اطلاعات در اینترنت تصاویر را با سرعت و دقت بالایی به دستگاه های ذخیره ساز در کوتاه ترین زمان ممکن انتقال می دهند. در زمان انتخاب این تجهیزات ما نمی توانیم در محصولات تولید شده توسط کمپانی های متفاوت تمایز قائل شویم.

علت اصلی این امر را در وجود استاندار پایه در تجهیزات SATA یافت. تعداد پورت هایی که در این تجهیزات مورد استفاده قرار می گیرند کاملا متفاوت می باشد. این امر به مشخصات فنی که در ساختار دستگاه های ذخیره ساز DVR و NVR تعریف شده است وابسته می باشد. در نتیجه کاربر در زمان انتخاب نوع پورت مورد استفاده ی خود باید به این امر بسیار توجه نماید. همچنین توجه نمایید که SATA در دوربین مداربسته تنها قادر به پشتیبانی از فضای محدودی در هارد می باشد. معمولا در دستگاه های ذخیره ساز اطلاعات تعداد پورت ها بین یک تا 16 پورت ذخیره و انتقال اطلاعات تعریف می شود.

نتیجه گیری

در این مقاله به معرف کلی SATA در دوربین مداربسته پرداختیم. همچنین به این مورد نیز اشاره نمودیم که کاربران این سیستم ها بنا بر نیاز خود قادر به تهیه دستگاه هایی با میزان مناسب پورت های SATA می باشند. استفاده از تجهیزاتی که قادر به استفاده از این پورت ها می باشند می توانند سرعت انتقال اطلاعات را به میزان زیادی افزایش دهد. همچنین از دیگر مزایای کاربرد این تجهیزات انتقال حجم بالایی از داده ها و تصاویر به صورت همزمان می باشد. توجه به تمام موارد قید شده در متن نشان دهنده کارایی بالای این تجهیزات در دوربین های مداربسته می باشد.