گاهی در دوربین مداربسته ما شاهد هستیم که کاربران اینگونه سیستم ها در یک زمان به نظارت از طریق سه سیستم مستقل می پردازند. در برخی از دوربین های مجهز به فناوری های روز کاربر با استفاده از توانایی اتصال به شبکه می تواند به طور همزمان سه جریان خروجی متفاوت را مدیریت نماید. این سیستم تحت عنوان  Triple Stream در دوربین مداربسته خوانده می شود. اگر تمایل داشته باشیم تا با این سیستم آشنایی بیشتری کسب نماییم بهتر است تا در وهله اول با مفهوم کلمه استریم آشنایی بیابیم. استریم در معنای لغوی به معنای جریان می باشد. حال زمانی که تصاویر در مدار شبکه انتقال می یابد به آن استریم گفته می شود. در این سیستم ها ما شاهد وجود دو جریان اصلی تحت عنوان main-stream و sub-stream می باشیم.

معرفی و شناخت dual stream یا دو جریانه در دوربین های مداربسته

کمپانی بزرگ هایک ویژن همواره در صدد ارتقاء فناوری و تکنولوژی های موجود در تولیدات خود می باشد. اولین بار این کمپانی اقدام به معرفی تکنولوژی های main-stream و sub-stream در دوربین مداربسته تولیدی خود نمود. شرکت هایک ویژن یکی از موسسات پیشگامی بوده است که در محصولات خود اقدام به معرفی فناوری جدیدی تحت عنوان dual stream نموده است. این فناوری در دستگاه های NVR و DVR به انتقال تصاویر و اطلاعات تحت پوشش شبکه اینترنت به صورت یکنواخت و پیوسته کمک می نماید. نام دیگری که در ایران به این فناوری اطلاق می گردد تکنولوژی دو جریانه می باشد.

در سیستم دوربین مداربسته جریان اصلی یا همان main-stream به جریان با کیفیت تصاویر در سیستم کمک می نماید. معمولا تصاویر ارسال شده در این سیستم ها دارای کیفیت های بالایی معادل 3/1 ،2 ، 3 و 5 مگاپیکسل می باشد. این امر در حالی است که جریان فرعی موجود در سیستم تحت پوشش شبکه اینترنت تصاویری با کیفیت و رزولوشن پایین ارسال می نماید. یا گاها تصاویر ارسال شده توسط این سیستم دارای استاندارد مشخص است. انتقال تصاویر با این سیستم به دستگاه های نظارتی مانند موبایل ها، تبلت و یا لب تاپ ها صورت می پذیرد. در سیستم های حاوی تکنولوژی dual stream امکان ارسال تصاویر با کیفیت بالا بر روی سیستم های ذخیره ساز و نظارتی فراهم می باشد.

Triple Stream در دوربین مداربسته

معرفی جریان اصلی موجود در Triple Stream در دوربین مداربسته

یکی از مهمترین مزیت هایی که در جریان اصلی انتقال اطلاعات وجود دارد میزان وضوح بالای تصاویر و یا رزولوشن موجود در آنها می باشد. تصاویری که در جریان اصلی انتقال اطلاعات و یا همان main-stream به دستگاه های ثبت و ضبط اطلاعات یا همان NVR انتقال داده می شوند دارای کیفیت مطلوب و بالایی می باشند. به طور معمول رزولوشن و یا وضوح تصاویر ثبت شده در جریان اصلی انتقال اطلاعات بسیار متغیر می باشد. جریان اصلی یا همان  main-stream  دارای دامنه ای بین 720، 1080، 3 مگا پیکسل و یا 5 مگا پیکسل می باشد.

همچنین امتیاز دیگری نیز در این سیستم ها موجود می باشد. در این سیستم می توان تصاویر را با سرعت بالای معادل 30 تا 60 فریم بر ثانیه به صورت زنده ارسال نمایند. اهمیت این مطلب زمانی بیشتر دیده می شود که شما تمایل دارید تا تصاویر منطقه تعیین شده برای دوربین مداربسته به صورت کامل ثبت گردد. این فناوری امکان ثبت کامل و دقیق تصاویر را برای کاربران سیستم ها با جزئیات کامل برای آنها فراهم می نماید.

Triple Stream در دوربین مداربسته

بررسی جریان تابع یا همان sub-stream در دوربین مداربسته

زمانی که پهنای باند اینترنت دارای محدوده ی کمی می باشد امکان ارسال تصاویر با کیفیت اغلب ممکن نمی باشد. گاهی نیز امکان دارد که ارسال تصاویر در زمان طولانی صورت پذیرد. امروزه در گوشی های هوشمند که در جهت دریافت جریان تابع مدیریت می شوند ما شاهد وجود انواع مختلفی از وضوح تصویر می باشیم. سیستم های اندروید که در جهت دریافت جریان تابع ارسال شده توسط سیستم های نظارتی مورد استفاده قرار می گیرند معمولا به صورت اتوماتیک میزان بار جریان را تعیین و مطابق با آن برنامه ریزی و همچنین عمل می نمایند. اما همانگونه که قبل تر نیز به آن اشاره شد در این سیستم ها ما شاهد وجود محدودیت های فراوانی هستیم. مواردی همچون کیفیت پایین و یا در آستانه استاندار تصاویر بخشی از این محدودیت ها می باشد.

بخش دیگری از محدودیت ها نیز در جریان های تابع در این سیستم ها وجود دارد.  برای  مثال این سیستم ها قادر به پشتیبانی از تصاویری که دارای سرعت های بالای ارسال مانند 30 فریم در ثانیه می باشند را ندارند. با این وجود در جریان تابع نیز ما می توانیم شاهد ارسال تصاویر مهم و با وضوح پایین تر باشیم. این فناوری به شما امکان دریافت تصاویر حتی در شرایطی که پهنای باند اینترنت دارای محدودیت میباشد را می دهد. از این ویژگی های موجود در سیستم ها برای مدیریت و نظارت حتی در شرایط محدود استفاده می نمایند. این امر نشان دهنده اهمیت استفاده از فناوری های نوین در امر نظارت و کنترل می باشد. دسترسی به موقع از اهداف اصلی تعیین شده برای اینگونه فناوری ها محسوب می گردد.

معرفی تکنولوژی Triple Stream در دوربین مداربسته

برخی از سیستم های نظارتی قادر به برقراری ارتباط در سیستم شبکه اینترنت و یا همان IP می باشند. در این سیستم ها ما شاهد وجود سیستم های Triple Stream در دوربین مداربسته می باشیم. در ابتدا تولید کنندگان سیستم های نظارتی با ساخت و الحاق سیستم های  multi stream در دستگاه های ذخیره DVR تلاش نمودند تا کنترل و نظارت بر دوربین های مداربسته را از راه دور نیز مدیریت نمایند. با گذشت زمان و مشاهده کارایی موفق این فناوری نوظهور به تدریج این تکنولوژی در بسیاری از دستگاه های نظارتی مورد استفاده قرار گرفت. دستگاه های ثبت کننده تصاویر مانند DVR، NVR و دوربین های مداربسته بخشی از فناوری هایی می باشند که از این تکنولوژی استفاده می نمایند.

Triple Stream در دوربین مداربسته به این معنا می باشد که سیستم می تواند به صورت همزمان و با اینترنت سه جریان را مدیریت نماید. در زبان ساده توضیح این مطلب به این شکل می باشد که در سیستم های دارای Triple Stream در دوربین مداربسته این امکان برای کاربر وجود دارد که عمل نظارت را به صورت همزمان در سه سیستم مختلف انجام دهد. برای مثال شما می توانید به صورت همزمان هم تصاویر ارسال شده را بر روی دستگاه های ثبت تصویر ضبط نمایید. در عین حال شما قادر خواهید بود با دو سیستم کاملا مجزای دیگر کنترل سیستم را هدایت نمایید. وسایلی مانند موبایل، تبلت و یا لب تاپ از طریق اینترنت در مکان های گوناگون عمل نظارت بر فضای نصب دوربین را مدیریت می نمایند.

Triple Stream در دوربین مداربسته

مزایای کاربرد سیستم های Triple Stream

کاربرد فناوری Triple Stream در دوربین مداربسته دارای مزایای فراوانی می باشد. برای مثال در جریان انتقال داده در سیستم Triple Stream در دوربین مداربسته انتقال اطلاعات و دیتاها به صورت همزمان در سیستم صورت می پذیرد. هر جریان شکل گرفته در سیستم دارای فرمت های خاصی می باشد که معمولا برای این سیستم ها تعریف می شود. وضوح تصاویر، نرخ فریم های ارسال شده توسط سیستم و یا حتی نرخ بیت برای هر یک از روش های انتقال تصاویر در این فناوری کاملا با یکدیگر متفاوت می باشد.

در این سیستم ها ما شاهد یک جریان اصلی می باشیم که دارای کیفیت و همچنین نرخ فریم بالایی می باشد. از این جریان در سیستم های Triple Stream برای ذخیره اطلاعات و دیتاها استفاده می گردد. جریان بعدی که در این سیستم ها تعریف شده است و دارای وضوح تصویر پایین تری نیز می باشد برای ارسال تصاویر به گوشی های اندروید برنامه ریزی شده اند. در نهایت سومین جریان که می تواند دارای ساختاری کاملا متفاوت با دو جریان دیگر باشد. در این جریان میزان وضوح تصویر، نرخ فریم تصاویر ارسال شده در این سیستم می تواند کاملا متفاوت باشد و برای اهداف گوناگونی اجرایی گردد. در نهایت با مطالعه تمام مطالب ذکر شده در متن به این نتیجه خواهیم رسید که استفاده از این فناوری ها در امر نظارت بر سیستم های مداربسته بسیار مفید و کلیدی می باشد.

 

 

Triple Stream در دوربین مداربسته

 

Triple Stream در دوربین مداربسته