در سیستم های مداربسته اطلاعات ارسالی توسط دوربین می باید در بخش خاصی مورد پردازش، ذخیره و مدیریت اطلاعات قرار گیرد. اینامر یکی از الزامات برای استفاده بهینه از این تکنولوژی ها می باشد. در زمان های قبل تر با پیشرفت سیستم های مداربسته تحت شبکه ذخیره اطلاعات توسط سرورها صورت می گرفت. بعدها با پیشرفت های حاصله در این عرصه ما شاهد حضور سیستم های دیگری مانند NVR بودیم.

حال به بیان مختصر توضیحاتی از هر دو سیستم سرور و  NVR می پردازیم. و آنچه برای کاربران این سیستم ها تبدیل به یک سوال اساسی می شود این موضوع است که سرور بهتر است یا NVR . شما برای پاسخ به این پرسش نیاز دارید تا شناخت بیشتری نسبت به این سیستم ها پیدا نمایید. در این متن با بیان برخی مزایا و معایب استفاده از این دو سیستم تلاش می کنیم تا شما را راهنمایی نماییم.

سرور بهتر است یا NVR

سرور بهتر است یا NVR و بیان تفاوت های هر کدام

برای یافتن پاسخ این پرسش که سرور بهتر است یا NVR متخصصان فعال در این زمینه به وسیله مطالعات پژوهشی و داده های آماری بسیار تلاش نموده اند. اما در واقع دستیابی به یک پاسخ کلی در این زمینه امری سخت و غیر ممکن می باشد. در واقع پاسخ به این پرسش بسیار وابسته به نظرات و علایق کاربران و تولیدکنندگان اینگونه سیستم ها در رابطه با استفاده از آن بود. در سال های اخیر ما حتی در کاربرد و استفاده ی مداوم این دو سیستم توسط کاربران دچار مشکل بودیم. در واقع در آن زمان انتخابی بین سرور و سیستم های NVR مطرح نبود.

در بسیاری از مواقع استفاده از NVR در زمان اجرای پروژه ای اقتصادی تر از سرور ها می باشد. در واقع استفاده از سرور تنها در زمانی که در حال اجرای پروژه بزرگی می باشیم اقتصادی و به صرفه می باشد. یکی از تفاوت هایی که تعیین کننده نوع سیستم مورد استفاده توسط کاربران می باشد میزان هزینه مصرفی توسط آنها است. در حالت کلی سیستم های سرور دارای حجم بزرگتری می باشند و از لحاظ قیمت در میزان بالاتری قرار دارد. در حالیکه NVR از لحاظ اندازه دارای حجم کمتر و بالطبع قیمت پایین تری می باشد.

سرور بهتر است یا NVR

مشخصات قید شده  برای سرور

در زمان های نه چندان دور استفاده از سرورها به عنوان پلتفرم های سخت افزاری و در نهایت یک مجموعه نرم افزاری چند جزئی مطرح بوده است. حال با بیان این پرسش که سرور بهتر است یا NVR لازم است تا به شناخت بیشتری از این دستگاه ها دست بیابیم. در سرور ها ما شاهد حضور دو بخش نرم افزاری می باشیم. یک بخش مربوط به نرم افزار کنترل دوربین و بخش دیگر سیستم عامل کنترل کننده کل مجموعه می باشد. البته باید توجه داشت که سیستم عامل ویندوز به دلیل نقص ها و شکاف های عمیق امنیتی چندان برای ساپورت اینگونه فعالیت ها مناسب نمی باشد. همچنین در این سیستم عامل به گونه ای طراحی شده است که شما به طور دائم نیاز به دریافت مجوزها و لایسنس مربوط به نرم افزار ها را دارید. البته در سیستم عامل های دیگر نیز ما شاهد وجود مشکلات وسیعی می باشیم.

برای مثال در استفاده از سیستم عامل لینوکس ما نیاز به حضور متخصصان آگاه، با تجربه و دانش کافی و همچنین توقعات سنگین داریم. البته وقتی سوال مطرح می شود که سرور بهتر است یا NVR باید بدانیم که سرورها نقش پویایی را در این سیستم ها ایفا می نمایند. در واقع روش کار آنها در سیستم های مداربسته کاملا شبیه به کامپیوتر ها می باشد و قادر به پوشش دهی تمام نقص ها است. در این فرایند در سرورهای قدرتمند ما شاهد وجود صدا های زیادی می باشیم. به علت وجود این قطعات گرمای بیشتری در سرورها تولید می شود. در نهایت برای کنترل این گرما از فن هایی با صدای بالا استفاده می شود. کاربران برای مدیریت این امر در اغلب موارد سرورها را در اتاق هایی مستقل نگهداری می نمایند.

سرور بهتر است یا NVR

معرفی کلی NVR و مزایای استفاده از آن

برای پاسخ به این پرسش که سرور بهتر است یا NVR نیاز است تا هر دو دستگاه برای ما قابل شناسایی باشند در غیر این صورت علم به این مطلب که کدامیک بهتر می باشد دشوار  خواهد شد. دستگاه های NVR در واقع دستگاه های ضبط ویدئوی شبکه می باشند که با قیمت هایی ارزان تر به بازار مصرف عرضه می شوند. در استفاده از این دستگاه ها باید توجه نمود که نرم افزار نصب شده بر سیستم حتما با دوربین های مداربسته ای که با آنها در تماس می باشد هماهنگ باشد. در این سیستم ها شما نیاز به انجام فرایندهای خاص برای راه اندازی ندارید همچنین برای کاربری از این سیستم ها نیاز به پرداخت هزینه های اشتراک نیست.

همچنین این دستگاه ها به دلیل کوچک و مناسب بودن نیاز به استفاده از لوازم جانبی مانند فن های خنک کننده ندارد. از دیگر مزایای استفاده از این سیستم ها می توان به این امر اشاره نمود که برخلاف سرورها در زمان کار صدای بلندی تولید نمی کنند و به راحتی در یک فضای کوچک قابل نصب می باشند. در این سیستم ها ما کمتر شاهد خرابی و اشکال می باشیم و از پایداری برای امر ضبط تصاویر در سیستم برخوردار می باشد.

سرور بهتر است یا NVR

مزایای استفاده از سرورها در دوربین های مداربسته

در پاسخ به این سوال که سرور بهتر است یا NVR لازم می باشد که با برخی مزایای استفاده از سرورها آشنایی پیدا نماییم. سرورها این توانایی را دارند که به سیستم دوربین های مداربسته IP متصل شوند. این امر باعث می شود که در زمان اتصال سرور با این دوربین ها شما قادر به استفاده از تمامی امکانات و قابلیت های هوشمند در این سیستم ها مانند استفاده از توانایی تشخیص چهره باشید. در حالی که در دستگاه NVR باید حتما این توانایی در دوربین مداربسته وجود داشته باشد تا شما قادر به استفاده از آن باشید.

از دیگر مزایای استفاده از سرورها می توان به این امر اشاره نمود که سرورها از قابلیت ذخیره سازی حجم بالایی از اطلاعات برخوردارند. همچنین به دلیل ساختار موجود در سرورها آنها می توانند در مدت زمان طولانی تری به ضبط تصاویر بپردازند. در این سیستم ها ذخیره سازی تصاویر به صورت همزمان در چند هارد صورت می گیرد. همچنین این امر باعث می شود که با خرابی در تعدادی از هاردها ما تصاویر را از دست ندهیم.