رعایت تمام اصول در زمان نصب دوربین مداربسته می تواند از وقوع خسارات بعدی به شدت جلوگیری نماید. یکی از مشکلاتی که کاربران دوربین ها را درگیر خود می نماید وجود نویز در تصاویر ضبط شده توسط دوربین های مداربسته می باشد. این مشکل به وضوح کیفیت تصاویر را کاهش می دهد و در نتیجه آن کارایی دوربین مداربسته نیز به شدت کاهش می یابد.

بررسی عوامل ایجاد کننده نویز در دوربین مداربسته

 نویز در واقع سیگنالی ناخواسته ای می باشد. این سیگنال در تداخل با سیگنال های خارج شده از دستگاه قرار  دارد. در نتیجه وجود این سیگنال ناخواسته سبب به وجود آمدن تعلل در عملکرد سیستم می شود و آن را به تاخیر می اندازد و تحت عنوان کلی نویز شناخته می شود. در دوربین های مداربسته انواع متعددی نویز وجود دارد. برای مثال نویز های الکترونیکی و الکترومغناطیسی بخشی از این تداخل های پیش آمده در تصاویر می باشند.

در نویز های الکترومغناطیسی ما شاهد اختلال در ارائه صدا و یا تصویر می باشیم. در این نوع از نویز ها در دوربین مداربسته معمولا سیگنال ارسال شده توسط دستگاه یا به صورت افقی، خطی و یا به شکل حرکات موجی می باشد. گاهی نیز در صدای ضبط شده توسط دوربین های مداربسته ایجاد تداخل می نماید. عوامل متعددی سبب وقوع اینگونه نویز ها در دوربین های مداربسته می شوند. اما در کل وجود دکل های برق فشار قوی، دستگاه های جوشکاری و خطوط تلفن همگی می توانند عامل این تداخل باشند.

نویز های الکترونیکی در دوربین مداربسته

مدل دیگری از نویز نیز در دوربین مدار بسته ایجاد می شود. عامل اصلی شکل گیری آن را به تقویت بیش از حد تصاویر در فضاهای تاریک نسبت می دهند. در این نوع نویز نقاط سفید رنگ و یا رنگارنگی در سرتاسر تصویر به صورت یکنواخت توزیع می گردد.  عامل اصلی ایجاد اینگونه نویز ها در دوربین مداربسته را انتشار غیر یکنواخت نور و حضور دوربین در قسمت های تاریک محیط دانست. راه حل این مشکل بسیار ساده می باشد. شما با افزایش شدت نور محیط به راحتی قادر به رفع این مشکل می باشید. البته گاهی این امکان برای ما مهیا نمی باشد. در این شرایط بهترین کار این است که شما از دوربین هایی با توانایی ضبط تصاویر در تاریکی استفاده نمایید.

همانگونه که در متن به برخی از عوامل ایجاد نویز در دوربین مداربسته اشاره شد در ادامه قصد داریم برخی دیگر از این عوامل را برای شما نام ببریم. اولین موردی که می تواند سبب ایجاد نویز در تصویر ضبط شده توسط دوربین مداربسته شود کاربرد دوربین هایی با کیفیت پایین می باشد. عوامل دیگری نیز مانند استفاده از کابل هایی با طول زیاد و یا بی کیفیت در مسیر انتقال تصاویر از دوربین، استفاده از منابع تغذیه نامناسب، وجود دمای هوای نامطلوب در محیط برای مثال گرما و یا سرمای شدید، وجود مواد رسانا در اطراف کابل دوربین و سایر عوامل دیگر می توان اشاره نمود.

روش های اصولی برطرف کردن نویز در دوربین مداربسته

برای برطرف کردن نویز در دوربین مداربسته روش های متعددی موجود می باشد. اولین کاری که شما موظف به انجام آن می باشید بدون شک یافتن علل و یا عوامل ایجاد نویز در دوربین می باشد. در این رابطه شما باید تمام احتمالات موجود را در نظر بگیرید و برای رفع آنها تلاش نمایید.

بررسی اتصالات موجود در مسیر دوربین مداربسته

اولین عاملی که در تصاویر می تواند ایجاد نویز نماید عدم برقراری اتصالات به صورت کاملا درست و اصولی می باشد. در این شرایط شما می توانید با بررسی مسیر، اتصالات و وجود قطعی و یا وصل بودن اتصالات مسیر را کاملا بررسی نمایید و به رفع مشکل بپردازید. عامل دیگر ایجاد نویز می تواند جنس کابل کواکسیال مورد استفاده باشد که طبق توصیه های صورت گرفته بهتر است از کابل هایی با جنس تمام مس در این مسیرها بهره ببرید.

بررسی مسیر کابل ها در جهت برطرف کردن نویز در دوربین مداربسته

طولانی بودن مسیر کابل های HDMI  نیز می تواند به ایجاد نویز در سیستم منجر شود. در نتیجه در این شرایط توصیه بر این می باشد که در صورت طولانی شدن مسیرهای کابل کشی حتما از HDMI Extender استفاده نمایید. وجود این وسایل نقش پشتیبانی را در مسیر ایفا می نماید و در نتیجه احتمال وقوع نویز در تصاویر دوربین مداربسته کاهش می دهد. البته عامل دیگر موثر بر وجود نویز در تصاویر بدون شک جنس کابل ها HDMI  به کاربرده در مسیر می باشد لازم است تا شما به این نکته بسیار توجه نمایید.  استفاده از کابل های بی کیفیت نیز خود عامل مهمی در ایجاد نویز در این مسیرها می باشد.

کاربرد منابع تغذیه مناسب در مسیر ارسال تصاویر

 یکی دیگر از عواملی که میتواند شما را در برطرف کردن نویز در دوربین مداربسته یاری نماید استفاده از یک منبع تغذیه مناسب و اصولی در طول مسیر می باشد. استفاده از یک منبع غیر اصولی و یا کاربرد یک منبع تغذیه برای چندین دستگاه می تواند سبب ایجاد اختلال در تصویر یا همان نویز گردد. در نتیجه همواره نیاز می باشد که در طول مسیر کابل کشی برای نصب دوربین مداربسته برای هر یک از دوربین ها حتما یک منبع تغذیه مستقل در نظر داشته باشید.

نکته مهم دیگری که باید در نظر داشت این است که همواره محل قرار گیری و نصب دوربین را با دقت بسیار انتخاب نمایید. همانگونه که یاد شد نصب این تجهیزات در مجاورت کابل های برق فشار قوی و یا حتی خطوط تلفن می تواند سبب ایجاد نویز در تصویر شود. پس در هنگام نصب این نکات را کاملا در نظر داشته باشید.

تاثیر نور محیط بر کیفیت تصاویر

همانگونه که اشاره شد برای برطرف کردن نویز در دوربین مداربسته باید  تمامی عوامل موثر در این امر را در نظر داشته باشیم. نویز های الکتریکی که پیش از این هم به آنها و روش اصلاح آن اشاره ای شده است نیز یکی از انواع مدل های ایجاد نویز در دوربین مداربسته می باشد. در این شرایط معمولا در سیستم ها از چیپ هایی با ظرفیت نوری محدود استفاده شده است. این امر باعث می شود تا سیستم برای حل این مشکل به صورت خودکار سعی در تقویت تصویر نماید. که این تلاش منجر به ایجاد نقاط سفید رنگ در سراسر تصویر می شود.

نشت برق  و یا وجود پارگی در کابل از دیگر عوامل موثر در نویز دوربین مداربسته

گاهی در زمان نصب دوربین مداربسته نصاب مجبور می شود تا دوربین ها را بر روی سقف و یا دیوار که دارای قطعات فلزی می باشد نصب نماید. در این شرایط فلزات به عنوان یک رسانای برق عمل می کند و جریان برق را به داخل دوربین مداربسته هدایت می نماید. این امر هم می تواند یکی از عوامل در ایجاد نویز در تصویر می باشد. شما به راحتی برای برطرف کردن نویز در دوربین مداربسته می توانید از اینگونه اتصالات اجتناب نمایید. یا می توانید اطمینان حاصل نمایید که هیچگونه جریان برقی در آن محل وجود ندارد. در صورت بررسی کامل سیستم و اطمینان از این امر که عامل ایجاد نویز در تصویر هیچ یک از موارد یاد شده در متن نمی باشد. در این شرایط می توان احتمال وقوع نویز در تصویر را به پارگی کابل در طول مسیر نسبت داد. وجود آسیب دیدگی در کابل نیز می تواند عامل مهمی در ایجاد نویز در تصویر دوربین مداربسته باشد.

نتیجه گیری

با توجه به تمامی موارد یاد شده در متن اولین گام در برطرف کردن نویز در دوربین مداربسته قطعا کشف علل و عوامل حادث شدن این اتفاق می باشد. شما با بررسی های دوره ای می توانید از وقوع بسیاری از این حوادث پیشگیری نمایید. نظارت و تعمیر و نگهداری از سیستم دوربین مداربسته سه قطب اصلی در مدیریت و حل مشکلات ایجاد شده در این سیستم ها می باشد.