قابلیت RAID در دوربین مداربسته به معنای توانایی می باشد که شما در پی آن قادر هستید که چند هارد فیزیکی را با هم ترکیب نمایید و از ظرفیت فضایی آن به صورت واحد بهره ببرید. استفاده از این توانایی می تواند به شما کمک نماید تا علاوه بر افزایش امنیت سیستم و دیتاهای موجود در آن قادر به بهره وری از فضای ذخیره ای بیشتر باشید. فناوری RAID می تواند سرعت پردازش داده ها را برای کاربران دوربین مداربسته تا چندین برابر افزایش دهد. افزایش کارایی و راندمان در سایر دستگاه های متصل به چنین سیستمی از دیگر مزایای کاربرد آن می باشد.

مفهوم کلی قابلیت RAID در دوربین مداربسته و محل قرار گیری آن در سیستم

قابلیت RAID در دوربین مداربسته در واقع مخفف عبارت Redundant Array of Independent Disks می باشد. به طور معمول از این فناوری برای برقراری ارتباط میان چند هارد دیسک مستقل استفاده می شود. استفاده از این تکنولوژی می تواند عملکرد و ظرفیت سیستم را ارتقاء بخشد. بیشترین کاربرد این فناوری در ایجاد اتاق سرور و یا دیتا سرور می باشد. استفاده از توانایی RAID در دوربین های مداربسته سبب می شود تا داده های ورودی و خروجی به سیستم دارای همپوشانی باشند. علت اصلی این امر را در کاربرد همزمان چند هارد دیسک در یک سیستم می توان یافت. این امر می تواند سبب افزایش کارایی سیستم ها شود.

همچنین به ریکاوری داده ها در زمان Fail شدن هارد دیسک در دوربین مداربسته نیز کمک شایانی می نماید. این امر به این مفهوم می باشد که با آسیب دیدن یک هارد دیسک در سیستم عملکرد سیستم به قوت خود ادامه می یابد و متوقف نمی شود. در سیستم های دارای فناوری RAID تمام هارد های به کار رفته در سیستم تحت عنوان یک سیستم واحد شناسایی می شود. برخی از انواع مدل های دوربین مداربسته هایک ویژن و دستگاه های NVR و DVR قادر به نصب سیستم RAID می باشند.

قابلیت RAID در دوربین مداربسته

انواع ساختارهای موجود در فناوری RAID

قابلیت RAID در دوربین مداربسته دارای ساختار هایی شامل Mirroring، Striping و Error Correction می باشد. برای درک بهتر این مطالب به طور مختصر هر یک از این فناوری ها را برای شما دوستان تشریح خواهیم نمود.

مفهوم تکنولوژی Mirroring در دوربین های مداربسته

زمانی که شما قادر به ثبت و ضبط داده ها در بیش از یک هارد دیسک باشید در واقع دارید از فناوری Mirroring استفاده می نمایید. اولین و مهمترین مثال در این فناوری استفاده از تکنولوژی Raid 1 می باشد. در این فناوری به طور همزمان سیستم به دو هارد دیسک مجهز است. در نتیجه در صورت وقوع هرگونه مشکلی در ساختار سیستم پردازش، ثبت و ضبط اطلاعات به طور مستقیم به هارد دیسک سالم انتقال داده می شود. در زمان کاربرد فناوری Mirroring به دلیل اینکه سیستم به طور همزمان از چندین هارد دیسک استفاده می نماید دارای سرعت و عملکرد بیشتری نسبت به سیستم های تک هاردی می باشد.

البته این گونه سیستم ها دارای معایبی نیز در کنار تمام فوایدشان می باشند. به طور مثال در تکنولوژی Mirroring به دلیل اینکه ثبت اطلاعات به طور همزمان در چند هارد دیسک انجام می شود نسبت به نمونه های دیگر از سرعت پایین تری در این مرحله برخوردار می باشد. در این سیستم بازیابی اطلاعات بسیار راحت می باشد و به راحتی شما قادر به استفاده از اطلاعات ثبت شده در هارد های موجود در سیستم می باشید. البته با ایجاد اشکال در یکی از هارد ها دریافت اطلاعات کمی با تعلل انجام می شود. علت اصلی این امر هم در اشکال وارده بر هارد دیسک معیوب در سیستم می باشد.

قابلیت RAID در دوربین مداربسته

بررسی ساختار Stripping در دوربین مداربسته

شاید بتوان اینگونه بیان نمود که ساده ترین شکل استفاده از فناوری RAID همین کاربرد تکنولوژی Stripping می باشد. در این فناوری داده ها به صورت یک سری بسته به صورت کاملا منظم و دقیق طبقه بندی می شوند. در زمان ذخیره اطلاعات ثبت شده در این سیستم آنها به بلوک ها و یا همان فایل های کوچک دسته بندی و ذخیره می شوند. این امر با افزایش کارایی در ساختار سیستم سبب افزایش عملکرد کلی سیستم نیز می شود. برای استفاده از قابلیت RAID در دوربین مداربسته لازم است تا شما برای استفاده از تکنولوژی Stripping حتما در سیستم از دو هارد دیسک به طور همزمان استفاده نمایید. البته میزان اندازه بلوک هایی که توسط این سیستم شکل می گیرد کاملا وابسته به سایز و ظرفیت درایو های موجود در هارد دیسک ها می باشد. به دلیل توانایی ثبت و پردازش همزمان تصاویر این تکنولوژی از سرعت قابل قبولی بهره مند می باشد.

 

قابلیت RAID در دوربین مداربسته

قابلیت RAID در دوربین مداربسته با کمک تکنولوژی Error Correction

استفاده از تکنولوژی Error Correction در دوربین مداربسته بسیار مفید می باشد. در صورت وقوع هرگونه مشکل در این سیستم شما به راحتی قادر به بازیابی اطلاعات می باشید. علت این امر را می توان در توانایی سیستم در ذخیره سازی اطلاعات یافت. ثبت و پردازش اطلاعات در زمان استفاده از تکنولوژی RAID به نحوه ی ثبت و پردازش اطلاعات بسیار وابسته می باشد. در زمان استفاده از تکنولوژی Error Correction شما به طور همزمان به سه عدد هارد دیسک نیاز دارید. در این سیستم معمولا از تکنولوژی RAID 5 و RAID 6 استفاده می نمایند. البته باید توجه داشته باشید که زمانی که از توانایی RAID6 استفاده می نمایید شما باید به طور همزمان از چهار هارد دیسک در سیستم استفاده نمایید.

معرفی برخی از قابلیت RAID در دوربین مداربسته هایک ویژن

اولین نمونه از تکنولوژی های RAID در دوربین های هایک ویژن توانایی RAID 0 می باشد. در زمان کاربرد این تکنولوژی شما نیاز دارید تا در سیستم خود به طور همزمان از دو هارد دیسک استفاده نمایید. در این تکنولوژی تصاویر به طور همزمان بر روی هر دو هارد ثبت و ضبط می گردد. این امر باعث می شود تا سرعت پردازش اطلاعات بیشتر شود. در صورت وقوع هرگونه مشکلی در یکی از هارد ها ذخیره اطلاعات بر روی هارد سالم انجام می گیرد.

دومین تکنولوژی مورد استفاده در این دوربین ها RAID1 می باشد که در آنها نیز شما نیاز به استفاده از دو هارد دیسک در سیستم دارید. ذخیره تصاویر در این تکنولوژی به طور همزمان بر روی همه ی هاردها صورت می پذیرد. در نتیجه در صورت اشکال در یکی از هاردها تمام سیستم دچار مشکل خواهد شد و امکان حذف همه تصاویر وجود دارد. به همین دلیل استفاده از این فناوری در دوربین مداربسته چندان توصیه نمی شود.

 

قابلیت RAID در دوربین مداربسته

 

معرفی سایر قابلیت های RAID در دوربین مداربسته

در حالت استفاده از RAID 5 در دوربین مداربسته شما به طور همزمان نیاز به استفاده از سه هارد دیسک دارید. در این فناوری اطلاعات به صورت رمزگذاری در بین هارد های موجود در سیستم ثبت و ذخیره می شود. این امر امکان بازیابی اطلاعات در صورت وقوع مشکل در سیستم را برای کاربران فراهم می نماید. آنها در کوتاهترین زمان قادر به استفاده از اطلاعات ثبت و ضبط شده می باشند.

تفاوت عمده در فناوری RAID 6 نسبت به RAID 5 در دوربین مداربسته در این موضوع می باشد که در نوع 6 این تکنولوژی به طور همزمان از چهار هارد دیسک استفاده می شود. در زمان وقوع مشکل برای دو عدد از هارد دیسک ها دستگاه توانایی بازیابی اطلاعات را به طور کامل دارا می باشد. این توانایی سبب می شود تا استفاده از تکنولوژی RAID 6 در دوربین های مداربسته مطلوب تر از نمونه های دیگر باشد. افزایش عملکرد در سیستم ها از دیگر توانایی های کاربرد این تکنولوژی می باشد.

در نهایت تکنولوژی RAID 10 را داریم که اطلاعات را به صورت همزمان و مشابه با فناوری RAID 0 و RAID 1 در سیستم ذخیره می نماید. در این سیستم هم شما نیاز دارید تا به طور همزمان از چهار هارد دیسک بهره ببرید. هارد ها در حالت RAID 10 به صورت دو جفت که به شکل سری به هم متصل می باشند در سیستم تعبیه می شوند. این روش قابل قبولی در ذخیره اطلاعات در دوربین های مداربسته می باشد. در نهایت شرکت هایک ویژن در ساخت سیستم های مداربسته خود از قابلیت RAID در دوربین مداربسته بهره می برد و از این فناوری ها پشتیبانی می نماید. این امر نیز یکی دیگر از دلایل کیفیت مطلوب در محصولات تولیدی توسط این کمپانی می باشد.