محاسبه ظرفیت هارد دوربین مداربسته توسط راهکارهای مختلفی قابل انجام است. از راهکارهای ارائه شده توسط شرکت هایک ویژن استفاده از نرم افزار جهت محاسبه ظرفیت هارد دوربین مداربسته می باشد. اما راهکار دیگر محاسبه میزان ظرفیت هارد دوربین مداربسته به صورت آنلاین است. با محاسبه ظرفیت هارد دوربین مداربسته می توانید به مدت زمان ضبط تصاویر توسط دوربین مداربسته پی ببرید. در ادامه شما را با راهکارهای متفاوت محاسبه ظرفیت هارد سیستم های نظارتی بیشتر آشنا خواهیم کرد.

عملیات محاسبه ظرفیت هارد دوربین مداربسته

محاسبه ظرفیت هارد دوربین مداربسته از موارد بسیار مهم موقع انتخاب نوع و مدل دوربین مداربسته است. نوع و مدل دوربین مداربسته با توجه به پروژه و نیاز کاربر تعیین می شود. بازه زمانی ذخیره سازی تصاویر توسط انواع مختلف  دوربین مداربسته متفاوت است. برای مثال بازه زمانی ذخیره سازی تصاویر در بانک ها و پمپ بنزین ها زیاد می باشد. در اینصورت نمایندگی معتبر دوربین مداربسته باید براساس نیاز کاربر فضای مورد نیاز هارد را محاسبه کند. در نهایت نوع دوربین مداربسته بر حسب میزان ظرفیت هارد مشخص می شود. برخی از برندهای موجود در بازار از قبیل هایک ویژن نرم افزارهای محاسبه ظرفیت هارد دوربین مداربسته را به بازار عرضه می کنند. با استفاده از نرم افزار می توان به میزان ظرفیت هارد دوربین مداربسته پی برد. شما می توانید با مراجعه به سایت های معتبر از ظرفیت هارد دوربین مداربسته و بازه زمانی ذخیره سازی تصاویر مطلع شوید. این امر به شما کمک خواهد کرد تا محصولی متناسب با نیاز کاری خود را خریداری کنید.

محاسبه ظرفیت هارد دوربین مداربسته

محاسبه ظرفیت هارد دوربین مداربسته به صورت آنلاین

افرادی که امکان دسترسی به نرم افزار برای آن ها مشکل می باشد می توانند به صورت آنلاین ظرفیت هارد دوربین مداربسته را محاسبه کنند. محاسبه ظرفیت هارد دوربین مداربسته به این صورت است که از طریق لینک به صفحه محاسبه آنلاین وارد می شوید. سپس مشخصات سیستم خود را وارد می کنید. با این کار از میزان هارد و مدت زمان ضبط تصاویر توسط دوربین مداربسته مطلع خواهید شد. این روش محاسبه بسیار راحت و آسان است. شما می توانید بدون اتلاف وقت و در کوتاه ترین زمان ممکن به میزان ظرفیت هارد دوربین مدار بسته پی ببرید.

چگونگی محاسبه ظرفیت هارد دوربین مداربسته از طریق نرم افزار

محاسبه ظرفیت هارد دوربین مداربسته از طریق نرم افزار باید مرحله مرحله انجام شود. برای این منظور ابتدا باید نرم افزار storage and network calculator  را دانلود کرده و وارد محیط نرم افزار شوید. پس از ورود به محیط نرم افزار باید در قسمت channel number تعداد کانال های دوربین مدار بسته را مشخص کنید. سپس در قسمت encoding باید کد فشرده سازی مربوط به دوربین مداربسته وارد شود. پس از این مراحل باید به قسمت resolution رفته و مگاپیکسل مربوط به دوربین مداربسته را وارد کنید.

دوربین مداربسته

در مرحله بعدی لازم است که فریم ریت دستگاه بر روی عدد 20 تنظیم شود. س از انجام مراحل گفته شده گزینه ADD+ را بزنید. سپس در ستون سمت راست بر روی تب space given کلیک کنید. در قسمت set disk space as با عوض کردن اعداد می توان انواع ظرفیت هارد دوربین مداربسته را مشاهده کرد. برای مثال انتخاب ظرفیت هارد 4 ترابایت به همراه تنظیمات قبلی گفته شده باعث می شود دوربین مداربسته تا 39 روز بی وقفه تصاویر را ضبط کند. توجه داشته باشید که قابلیت motion detection بر افزایش ظرفیت هارد موثر است. به عبارت دیگر میزان روزهای ضبط تصاویر توسط دوربین مداربسته افزایش پیدا می کند. شما می توانید در پایان مراحل گفته شده از طریق گزینه recording time per day  میزان ساعت ضبط تصاویر را به مقدار دلخواه تغییر دهید.

محاسبه ظرفیت هارد دوربین مداربسته

فرمول محاسبه ظرفیت هارد سیستم های نظارتی

محاسبه ظرفیت هارد دوربین مداربسته توسط فرمول یک راهکار ساده و آسان است. در واقع با کمک فرمول ریاضی می توانید ظرفیت هارد دوربین مداربسته را تعیین کنید. فرمول محاسبه ظرفیت هارد دوربین مداربسته به صورت زیر است:

ذخیره سازی=(تعداد دوربین×تعداد روز×24×3600×(بیت ریت دوربین/8))/1G

بیت ریت دوربین مداربسته= پهنای باند دوربین

8= برای تبدیل بیت به بایت

3600= برای تبدیل از ثانیه به ساعت

24= برای تبدیل از ساعت به روز

تعداد دوربین ها

تعداد روزها

1G را مقدار 1000.000.000  در نظر بگیرید

فرمول بالا آسان ترین روش برای دسترسی به میزان ظرفیت هارد دوربین مداربسته است. فضای ذخیره سازی دوربین مدار بسته برحسب گیگابایت محاسبه می شود. برای فهم آسان فرمول مثال بسیار ساده ای را برای شما در نظر گفته ایم.

برای 10 عدد دوربین مداربسته با بیت ریت 2048  kbps ظرفیت هارد را به مدت 30 روز محاسبه کنید؟

ذخیره سازی= (30×10×24×3600×(2.048.000/8))/1گیگ = 635/6  ترابایت

شما موقع استفاده از فرمول باید با توجه به میزان ظرفیت خواسته شده تبدیل واحد انجام دهید تا به پاسخ مورد نظر دست پیدا کنید.]

دوربین مداربسته

ویژگی های هارد سیستم های نظارتی

هارد وظیفه ذخیره اطلاعات مهم و ضروری را بر عهده دارد. از این قطعه در سیستم های نظارت تصویری استفاده می کنند. از اینرو کاربران موقع خرید دوربین مدار بسته به ظرفیت هارد دوربین مداربسته بسیار توجه می کنند. به جرات می توان گفت هارد اصلی ترین قطعات دوربین مدار بسته به حساب می آید. هر گونه اختلال در عملکرد هارد سبب ایجاد مشکلات جدی در سیستم نظارتی خواهد شد. از طرفی ذخیره سازی تصاویر در دوربین مداربسته انجام نمی گیرد. هارد دستگاه حساسیت بسیار بالایی دارد، به طوری که با کوچکترین ضربه دچار آسیب خواهد شد. هارد با توجه به نوع و مدل دوربین مداربسته انتخاب می شود. بد نیست بدانید که دستگاه های ضبط تصاویر از قبیل NVR و DVR ها از تعداد و ظرفیت محدودی از هاردها پشتیبانی می کنند.

عوامل موثر بر افزایش میزان فضای هارد سیستم  های نظارتی

عوامل متعددی بر ظرفیت هارد دوربین مدار بسته تاثیر می گذارند. یکی از این عوامل کیفیت و رزولوشن تصاویر است. هر چقدر رزولوشن بالاتر باشد پهنای باند تصویر بیشتر بوده و فضای بیشتری را در هارد به خود اختصاص خواهد داد. می توان گفت پهنای باند با میزان ظرفیت اشغال شده توسط هارد رابطه مستقیم دارد. هر چقدر رزولوشن تصاویر بالا باشد تعداد پیکسل های تصویر بیشتر خواهد بود. از دیگر عوامل موثر بر افزایش میزان فضای هارد فریم ریت است. فریم ریت ها نشان دهنده تعداد تصاویر دوربین مدار بسته در هر ثانیه هستند.

محاسبه ظرفیت هارد دوربین مداربسته

از طرفی هر چقدر تعداد فریم ریت ها بیشتر باشد کیفیت تصاویر خروجی بهتر خواهد بود. در اینصورت پهنای باند تصاویر افزایش پیدا خواهد کرد. پهنای باند بیشتر میزان بیشتری از فضای ذخیره سازی را به خود اختصاص خواهد داد. از دیگر عوامل موثر بر افزایش فضای هارد دوربین مداربسته فرمت فشرده سازی می باشد. این قابلیت قادر است تصاویر را بدون افت کیفیت تا حد معقول فشرده کند. فرمت فشرده سازی می تواند پهنای باند را کاهش دهد. این عامل بر افزایش میزان فضای هارد دوربین مداربسته تاثیر بسزایی دارد. عوامل متعددی در فضای ذخیره سازی هارد موثر هستند. با تغییر عوامل ذکر شده می توان فضای ذخیره سازی هارد را کاهش یا افزایش داد. شما باید توجه کنید که تغییرات انجام شده در کاهش کیفیت تصاویر تاثیری نداشته باشد.

شرایط مراقبت و نگهداری از هارد دوربین مداربسته

هارد دوربین مداربسته از نظر امنیتی و فیزیکی حساسیت بسیار بالایی دارد. بنابراین باید در مراقبت از هارد دوربین مداربسته بسیار دقت کنید. توصیه ما به شما این است که به هنگام نصب هارد حتما آن را داخل کیس پیچ کنید. بهتر است دستگاه ذخیره ساز را در محلی امن و مطمئن نصب کنید. این امر مانع از سرقت دستگاه ذخیره ساز و هارد شما خواهد شد. برای تهیه هارد با کیفیت باید به نمایندگی های معتبر مراجعه کنید.

خرید هارد دوربین مداربسته به همراه گارانتی این اطمینان را به شما می دهد که از خدمات پس از فروش این محصول به بهترین شکل بهره مند شوید. داشتن گارانتی یکی از نکات مهم قبل از خرید محصول می باشد. از اینرو باید از خرید هارد دوربین مداربسته بدون گارانتی خودداری کنید. نمایندگی معتبر هایک ویژن تمامی محصولات با کیفیت خود را به همراه گارانتی در اختیار مشتریان قرار می دهد.