دوربین مدار بسته با وضوح بالا را از کیفیت تصاویر ضبط شده آن می توان تشخیص داد. امروزه جهت حفظ امنیت مغازه ها، بانک ها، مراکز خرید، کنترل ترافیک و … از دوربین های مداربسته استفاده می شود. شما باید محیط کسب و کار خود را مورد سنجش قرار دهید و با توجه به بودجه ای که دارید، اقدام به خرید دوربینی نمایید که علاوه بر سازگاری با نوع محیط مورد نظر شما کیفیت ثبت و ضبط تصاویر آن نیز بسیار بالا باشد.

امروزه به دلایل مختلف امکان سرقت از اماکن مالی مانند بانک ها، فروشگاه های فروش مواد غذایی، مغازه ها و حتی منازل افزایش یافته است و یا به دلیل ماشینی شدن زندگی مردم و استفاده از خودروهای شخصی امکان ارتکاب به جرایم رانندگی بالا  رفته است. استفاده از نگهبان و یا گماردن پلیس راهنمایی و رانندگی در اماکنی که امکان ارتکاب این گونه جرایم در آن ها بالاست تا حدود بسیار اندکی پاسخ گو خواهد بود. از منظر جرم شناسی استفاده از دوربین های مداربسته بهترین راهکار برای جلوگیری از اینگونه جرایم است. البته نه به صورت صد درصد، اما می تواند به میزان بسیار بالایی از این جرایم پیشگیری نموده و در صورت بروز جرم در شناسایی مجرم تاثیرگذار باشد.

شرکت های زیادی در جهان اقدام به تولید دوربین مدار بسته با وضوح بالا و وسایل امنیتی و حفاظتی مانند دزدگیر و … می نمایند. هایک ویژن یک شرکت معتبر چینی و با سابقه مثبت در تولید دوربین های مداربسته است. این شرکت نزدیک به سه دهه است که در کار تولید تجهیزات امنیتی می باشد. هایک ویژن پروژه های موفق بسیاری در جهان را انجام داده و نتایج همگی رضایت بخش بوده است. ایران یکی از کشورهای هدف هایک ویژن می باشد که محصولات آن را وارد و مورد استفاده قرار می دهد. یکی از تجهیزات بسیار کاربردی هایک ویژن در ایران دوربین های مدار بسته می باشد.

دوربین های مداربسته با وضوح بالای هایک ویژن

در هنگام انتخاب دوربین مداربسته به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

دوربین مداربسته یک وسیله الکترونیکی می باشد که البته قیمت آن هم کم نیست. محل نصب دوربین مدار بسته با وضوح بالا باید به گونه ای باشد که تمامی نقاط حساس که امکان ارتکاب جرم در آن ها بالا است تحت پوشش قرار بگیرند. علاوه بر پوشش دهی خوب کیفیت ثبت و ضبط تصاویر هم باید مد نظر قرار بگیرد.  در ساعاتی از روز مانند روزهای آفتابی باید تصاویر به خوبی ثبت و ضبط گردند. در ادامه سه نکته مهم که بیان گر یک دوربین مداربسته با وضوح بالا است را مورد بررسی قرار می دهیم.

نکاتی که هنگام انتخاب دوربین باید به آن توجه کنیم

رزولوشن

رزولوشن یک کلمه آشنا برای تمامی کسانی است که با تصویر سروکار دارند. در واقع این کلمه بیان گر معیاری برای  بیان کیفیت تصویر دوربین مدار بسته با وضوح بالا هایک ویژن است. رزولوشن وضوح تصویر را برای ما بیان می کند. هایک ویژن دوربین مدار بسته با وضوح بالا خود را بر مبنای پیکسل تولید می کند. هر قدر تعداد یکسل ها بیشتر باشد یعنی کیفیت (رزولوشن) تصویر بیشتر است، و امکان مشاهده جزئیات بیشتر در تصویر ارائه شده بالا است. اگر می خواهید یک دوربین مدار بسته با وضوح بالا تهیه کنید حتما باید رزولوشن آن را مورد بررسی قرار دهید. در بازار رزولوشن های یک تا 8 مگا پیکسل موجود است. که به ترتیب نشان دهنده وضوح تصاویر به صورت HD، FULL HD و … هستند.

 

قدرت ضبط دستگاه NVR یا DVR

قبل از آنکه برای شما قدرت ضبط را توضیح دهم لازم است که با این دو نوع دستگاه و تفاوت هر دو آشنا شوید.

NVR: مخفف سه کلمهNetwork Video Recorder است. وظیفه این دوربین تشخیص چهره اشخاص، شمارش اشخاص و تشخیص پلاک خودرو می باشد و آن ها را ذخیره سازی و مدیریت می کند. عملکرد این نوع دوربین مانند سرور کامپیوتر می باشد اما راه اندازی آن آسان تر است.

DVR: از این دستگاه جهت اتصال به دوربین جهت مشاهده تصاویر بر روی تلویزیون یا مانیتور استفاده می شود. همچنین این دستگاه جهت ذخیره سازی نیز استفاده می شود.

زمانی که شما یک دوربین مدار بسته با وضوح بالا را خریداری می کنید باید به قدرت ضبط و ذخیره سازی آن هم توجه نمایید. بالا بودن کیفیت تصویر به معنی بالا بودن قدرت ضبط آن نیست. ممکن است دوربینی رزولوشن بسیار بالایی داشته باشد اما قدرت ضبط و ذخیره سازی آن پایین تر باشد. پس حتما این مورد را هم هنگام خرید مد نظر داشته باشید.

قابلیت های تصویری

در برخی مواقع این مورد حتی از رزولوشن هم با اهمیت تر است. زمانی که شما دوربین را برای مکانی می خواهید که در معرض تابش نور خورشید است، قطعا تابش نور خورشید سبب می شود تا تصاویر با کیفیت بسیار پایین ضبط گردند. مشکلاتی مانند تاری تصویر، سایه اندازی و … در دوربین های هایک ویژن به هیچ وجه وجود ندارد. شما می توانید یک دوربین مدار بسته با وضوح بالا محصول شرکت هایک ویژن را تهیه نمایید. در ادامه سه قابلیت ویژه دوربین های هایک ویژن را برای شما توضیح می دهیم.

قابلیت WDR

این قابلیت بیان گر طیف گسترده پویا است. ممکن است دوربین جلوی پنجره یا درب ورودی نصب شده باشد، تابش نور خورشید بر پشت سوژه سبب ایجاد سایه بر روی تصویر می شود و تصویر نار ضبط می گردد، این مشکل در  قابلیت WDR در دوربین های هایک ویژن به خوبی بر طرف شده و تنظیمات روشنایی تصویر کاملا متعادل سازی شده است.

قابلیت BLC

گاهی تابش مستقیم نور سبب سیاه شدن تصویر می شود و تصویری با وضوح پایین ضبط می گردد. این مشکل در دوربین های هایک ویژن بر طرف شده است. در این قابلیت شدت نور پس زمینه کاهش پیدا کرده و تصویری روشن ارائه می گردد، و از سیاه شدن تصویر جلوگیری می شود.

قابلیت 3DNR

گاهی به دلایل مختلفی هنگام ضبط تصویر نویز ایجاد می شود. نویز سبب می شود تا کیفیت تصویر کاسته شده و تصویری با کیفیت پایین ضبط گردد. این مشکل در دوربین مدار بسته با وضوح بالا هایک ویژن بر طرف شده و در صورت وجود هر گونه نویزی تصویر با کیفیت مناسب ضبط خواهد شد.

قابلیت های تصویری دوربین های هایک ویژن

انواع دوربین های هایک ویژن

دوربین های هایک ویژن در رزولوشن ها و انواع مختلفی تولید می گردند. در ادامه به معرفی دو نوع از این دوربین ها و بیان قابلیت آن ها می پردازیم؛

انواع دوربین های هایک ویژن

دوربین توربو HD

در این نوع دوربین سیگنال تا دستگاه ضبط کننده از طریق سیگنال های آنالوگ اچ دی منتقل می شود. سیستم آنالوگ جزء اولین سیستم های مداربسته هستند. با پیشرفت تکنولوژی این سیستم ها هم دچار تغییر شده، و در زمینه های مختلف از جمله در زمینه دوربین های مداربسته ارتقا پیدا کرده است. دوربین های مدار بسته آنالوگ اچ دی هایک ویژن، به عنوان یکی از بهترین محصولات حفاظتی این شرکت توانسته سهم بزرگی از بازار دوربین های مدار بسته را به خود اختصاص دهد. دوربین های آنالوگ هایک ویژن در انواع مختلفی تولید می شوند. این نوع دوربین ها برای افرادی که به دنبال دوربینی موثر و در عین حال اقتصادی هستند مناسب  می باشد.

هایک ویژن در سه سال اخیر در رویه تولید محصولات خود تغییر ایجاد کرده  و توانسته است، این شرکت توانسته با به کار گیری تکنولوژی HDTVI در محصولات آنالوگ خود سهم بزرگی از بازار را تحت سیطره خود بگیرد. شما می توانید جدیدترین دوربین مداربسته با وضوح بالا هایک ویژن را از نمایندگی های مجاز این شرکت، در داخل ایران با دو سال گارانتی خریداری نمایید.

دوربین تحت شبکه

دوربین تحت شبکه از پروتکل های شبکه جهت انتقال تصویر و برقراری ارتباط مابین تجهیزات مدار بسته استفاده می کند. با اینکه  مدت زمان زیادی از تولید دوربین مدار بسته با کیفیت بالا شرکت هایک ویژن نمی گذرد، اما استفاده از دوربین های شبکه بسیار زیاد است و دلیل آن هم پتانسیل بسیار بالای این وسیله می باشد. شرکت هایک ویژن محصولات تحت شبکه بسیاری از تجهیزات ضبط شبکه گرفته، تا دستگاه های NVR  و دوربین های مداربسته شبکه را تولید و روانه بازار کرده است. هایک ویژن هر سال قابلیت های جدید را در قالب سیستم های تحت شبکه به بازار عرضه می کند.

دوربین های هایک ویژن در انواع گوناگون