در برخی موارد مانند فضاهای بسیار وسیع و شرایط آب و هوایی سخت امکان استفاده از دوربین مداربسته وجود ندارد. در این شرایط راه حل درست استفاده از رادار هایک ویژن است که حتی در بدترین شرایط آب و هوایی امکان شناسایی سوژه و دنبال کردن آن را دارد.

معرفی رادار هایک ویژن 

رادار هایک ویژن یک سیستم الکترومغناطیسی است که برای شناسایی و کشف و مکان یابی اشیا در فضاهای بسیار وسیع و شرایط آب و هوایی نامناسب کاربرد دارد. این رادار امکان برقراری ارتباط با چهار دوربین گردشی و اسپید دام را دارد و در سخت‌ترین شرایط آب و هوایی می‌تواند سوژه را ردیابی کند. این رادار با هدف حفظ امنیت در مناطق وسیع  که کار گذاشتن دوربین دشوار است و موانع زیادی دارد،  طراحی شده است.  این رادار در مناطق روباز قابل استفاده است و کارایی بالایی دارد. این رادار امکان شناسایی و ردیابی 32 سوژه همزمان را دارد. رادار امنیتی هایک ویژن به دوربین مداربسته متصل شده و در صورت مشاهده سوژه آلارم می‌دهد. زاویه دید این رادار بسیار دقیق و گسترده است و می‌تواند مناطق گسترده‌ای را پوشش دهد.

این رادار برای فضاهای صنعتی، فرودگا‌ه‌ها، بنادر، مناطق نظامی و مانند آن قابل استفاده است. نصب و استفاده از این سیستم امنیتی بسیار آسان بوده و این رادار به آسانی بر روی دیوار قابل نصب است. این رادار قدرت تشخیص بالایی دارد و به سادگی می‌تواند ورود غیر مجاز به مناطق حفاظت شده و ممنوعه را تشخیص دهد.

رادار هایک ویژن یک سیستم الکترومغناطیس برای کشف و ردیابی اشیاست

خصوصیات رادار امنیتی هایک ویژن

رادار هایک ویژن مشکلاتی را که پیش از این در سیستم‌های امنیتی وجود داشته است، حذف کرده و یک سیستم امنیتی کامل و با قدرت تشخیص بالا در اختیار افراد قرار داده است.

این سیستم گستره دید یا همان زاویه دید وسیعی دارد. گستره حساسیت این رادار 60 متر مربع و زاویه آن 100 درجه است. یعنی می‌تواند در زاویه دید 100 درجه‌ای حدود 60 متر را پوشش دهد.

این رادار قدرت تشخیص دقیقی دارد و به آسانی می‌تواند سوژه‌های واقعی را تشخیص دهد. به طوری که تحت تاثیر عوامل محیطی مانند پرندگان، حشرات و … قرار نگیرد. این ویژگی به دلیل  فناوری الگوریتم آنالیز هوشمند است که در این رادار تعبیه شده است. این الگوریتم در سه حالت Shrub، Open-Area و expert قرار می‌گیرد.حالت Shrub مناسب مناطق جنگلی و فضاهایی است که درخت دارد. حالت Open-Areaنیز برای فضاهای باز طراحی شده است. حالت expert نیز به افراد امکان تنظیم رادار را متناسب با نیاز خود می‌دهد. به دلیل وجود این فناوری آلارم‌ها و هشدارهای خطا در این سیستم امنیتی کاهش یافته است.

رادار هایک ویژن می‌تواند به 4 دوربین گردان متصل شود و یک رادار برای بازرسی یک منطقه کافی است. چرا که زاویه دید این دوربین بسیار گسترده است. این رادار می‌تواند به صورت همزمان چندین سوژه را کشف و تعقیب کند و به طور همزمان حداکثر 32 سوژه را بازیابی کند. این رادار به صورت خودکار هدف را ردیابی می‌کند و با انواع آب و هوا سازگار است و می‌تواند در سخت‌ترین شرایط آب و هوایی سوژه را ردیابی کند. چرا که هم به الگوریتم آنالیز هوشمند مجهز است و هم دقت بالایی در ردیابی سوژه‌ها دارد. این رادار به سادگی قابل نصب است و امکان نصب آن بر روی دیوار وجود دارد. این دوربین با براکت‌های دوربین بولت و  دوربین PTZ نیز نصب می‌شود. در صورت نیاز این سیستم امنیتی را می‌توان گسترش داد و تعداد آن را اضافه کرد.

رادار هایک ویژن هنگامی که به دوربین‌های اسپید دام یا PTZ وصل می‌شود امکان ضبط تصاویر را فراهم می‌کند. به این ترتیب که این رادار به این دوربین‌ها آلارم می‌فرستد.

رادار هایک ویژن به الگوریتم آنالیز  هوشمند مجهز است

مشکلات رایج سیستم‌های امنیتی

سیستم‌های امنیتی مشکلاتی دارند که باعث می‌شود هدف از نصب این سیستم‌ها را با مشکل رو به رو می‌کند. این مشکلات عبارتند از:

 • پوشش ناکافی محل به طوری که بعضی نقاط به عنوان نقطه کور شناخته می‌شود و امکان نظارت بر آن‌ها وجود ندارد.
 • ناتوانی در ردیابی سوژه‌ها، در صورتی که سوژه حرکت کند یا در جایی مخفی شود امکان ردیابی آن را ندارد و نمی‌تواند تشخیص دهد که سوژه دقیقا کجا قرار دارد.
 • آلارم‌های اشتباه مشکل اصلی سیستم‌های امنیتی این است که سوژ‌ه‌های غلط را تشخیص می‌دهند و هشدارهای اشتباه می‌فرستند که ماموران امنیتی را دچار مشکل می‌کند.
 • ناتوانی در تشخیص عوامل محیطی، سیستم‌های امنیتی نمی‌توانند عوامل محیطی را از سوژه‌های اصلی تشخیص دهند. جانوران، حشرات، باد، باران و مانند آن می‌توانند سیستم‌های امنیتی را دچار خطا کنند.

همانطور که گفتیم رادار هایک ویژن به عنوان یک سیستم امنیتی تمامی این مشکلات را حل کرده است. این رادار با استفاده از الگوریتم آنالیز هوشمند مشکل آلارم‌های اشتباه و ناتوانی در تشخیص عوامل محیطی را حل کرده است. همچنین این رادار امکان تعقیب سوژه را به صورت هوشمند دارد و گستره دید آن بسیار وسیع است.

 

رادار هایک ویژن چگونه کار می‌کند؟

رادار یک سیستم الکترومغناطیس است و به این ترتیب عمل می‌کند. رادار یک موج الکترومغناطیس را انتقال می‌دهد و سیگنال بازتابی را ردیابی می‌کند. رادار در بین سیستم‌های الکترونیکی بیشترین میزان را در تشخیص سوژه و ردیابی آن دارد. رادار هایک ویژن نیز پس از  نصب در محل و  اتصال به دوربین‌های مداربسته کار خود را شروع می‌کند. این رادار ابتدا سوژه را شناسایی کرده و به صورت هوشمند آن را ردیابی می‌کند. سپس به دوربین‌های PTZ آلارم ارسال می‌کند. این دوربین‌ها نیز که قابلیت چرخش و زوم دارند، بر روی سوژه مورد نظر زوم کرده و تمام فعالیت‌های آن را ضبط می‌کنند. رادار امنیتی تحت هر شرایط آب و هوایی می‌تواند سوژه را ردیابی و تعقیب کند. همچنین میزان نور محیط نیز بر عملکرد رادار هیچ تاثیری ندارد. چرا که اساس عملکرد رادار شبیه عملکرد بازتاب موج صدا است.

نصب رادار بسیار آسان بوده و حتما لازم در محل نصب دوربین باشد

نصب رادار

نصب  رادار هایک ویژن بسیار ساده است و با استفاده از براکت‌های دوربین بولت و PTZ به سادگی صورت می‌گیرد. رادار لازم نیست کنار دوربین‌ها قرار بگیرد و دوربین‌ها و رادار می‌توانند در جاهای مختلف قرار بگیرند.

ردیابی خودکار (Smart Tracking)

ردیابی خودکار در رادار هایک ویژن قابلیتی است که امکان ردیابی خودکار سوژه را فراهم می‌کند و دیگر نیازی به حضور اپراتور نیست و از این جهت خطای انسانی را کم می‌کند.

در صورتی که لازم باشد می‌توان نحوه تشخیص سوژه را در ردیابی خودکار با استفاده از روش‌های زیر تعیین کرد. اما هر زمان که لازم شد می‌توان هدف مورد نظر را برای ردیابی تغییر داد.

 • وش Manual (دستی): کاربر به صورت دستی سوژه را انتخاب می‌کند و رادار در محدوده خود آن را ردیابی می‌کند.
 • روش Line Crossing Trigger(فعال شدن با عبور سوژه از خط فرضی): در این حالت یک خط فرضی تعیین می‌کند و در صورتی که سوژه از خط تعیین شده عبور کند رادار به صورت خودکار آن را تعقیب می‌کند.
 • روش Region Entrance/Exiting Trigge (فعال شدن با ورود یا خروج سوژه از ناحیه فرضی): در این روش کاربر یک ناحیه برای رادار مشخص می‌کند. در صورتی که سوژه به این ناحیه داخل یا خارج شود، رادار آن را تعقیب خواهد کرد.
 • روش Unattended Baggage Trigger (فعال شدن با شناسایی اشیاء یا چمدان رهاشده): در این حالت رادار می‌تواند اشیایی را که طولانی مدت در یک مکان رها شده‌اند ردیابی خودکار کند. این روش مناسب مکان‌های پرتردد عمومی مثل فرودگاه‌هاست.
 • روش Object Removal Trigger (فعال شدن با تشخیص حذف شیء از تصویر) : در این حالت اگر شی خاصی از محیط حذف شود توسط رادار قابل ردیابی است. این روش  در فضاهایی که حاوی اشیا قیمتی هستند مثل جواهرفروشی و موزه کاربرد زیادی دارد.

قابلیت ردیابی خودکار سوژه از دیگر مزایای رادار امنیتی هایک ویژن است

مزایای رادار امنیتی

 • گستره دید وسیع و قدرت تشخیص بالا
 • برقراری ارتباط ویدئویی با دوربین مداربسته و تعقیب سوژه به صورت زنده
 • کاهش هشدارهای اشتباهی در اثر عوامل محیطی
 • نصب آسان
 • مناسب فضاهای وسیع و هر شرایط آب و هوایی

جمع بندی

رادار هایک ویژن با قابلیت  الگوریتم آنالیز هوشمند و ردیابی خودکار، در حال حاضر یکی از به روزترین سیستم‌های امنیتی است که توانایی تشخیص 32 سوژه را به طور همزمان و تحت بدترین شرایط آب و هوایی دارد. این سیستم می‌تواند به طور همزمان با 4 دوربین مداربسته اسپید دام ارتباط برقرار کند. در عین حال نیز قابلیت نصب آسان و انعطاف پذیری دارد.