اصطلاحات داهوا بیان گر ویژگی ها و کاربردهای محصولات آن می باشد. داهوا یک شرکت معتبر چینی در زمینه تولید دوربین های مداربسته می باشد.

آشنایی با اصطلاحات داهوا

این شرکت فعالیت خود را از سال 2001 آغاز نموده است. داهوا در سال 2015 به عنوان یکی از بهترین تولیدکنندگان دوربین های مداربسته در جهان معرفی شد. دلیل موفقیت این شرکت هم تیم تحقیقاتی بزرگ آن است که هر روز سعی بر ارتقای امکانات دوربین و افزودن امکانات جدید بدان هستند. این شرکت هر امکاناتی به دوربین هایش اضافه می کند یک اصطلاح که متناسب با کاربردش باشد برای آن انتخاب می کند.

دوربین های مداربسته در دنیای امروزی نقش بزرگی در حفظ امنیت اماکن مالی دارند. دوربین های مداربسته علاوه بر اینکه از سرقت جلوگیری می کنند در داخل شهر جهت کنترل ترافیک و جلوگیری از جرایم رانندگی نیز به کار برده می شوند. داهوا در طی این سال ها توانسته به بازارهای آسیا، آمریکا، آفریقا و اروپا ورود پیدا کند. این شرکت به خوبی توانسته خودش را در بین استفاده کنندگان دوربین های مداربسته اثبات کند. در ادامه برخی از اصطلاحات داهوا را با هم بررسی میکنیم؛

آشنایی با اصطلاحات داهوا

Ccvt

داهوا یک اصطلاح کلی برای دوربین های مداربسته خود تعریف نموده است. یعنی اگر فردی بخواهد در مورد سیستم دوربین و امکانات آن اطلاعاتی دریافت کند، باید به قسمت ccvt یعنی سیستم دوربین مداربسته مراجعه نماید.

DVR

دی وی آر یک قابلیت جهت ضبط تصاویر دیجیتال می باشد. زمانی که دوربین های مداربسته تصاویر دریافتی را می خواهند ذخیره کنند، باید آن را به یک منبع ذخیره سازی ارسال نمایند. دی وی آر علاوه بر اینکه کار ذخیره سازی را انجام می دهد دوربین را مدیریت می کند. همچنین کار اتصال به شبکه و تنظیمات دیگر دوربین نیز از طریق قابلیت دی وی آر انجام می گیرد. DVR یکی از کاربردی ترین قابلیت ها و اصطلاحات داهوا می باشد. این قابلیت در انواع مختلف 4، 8، 16 و 32 کاناله وجود دارد. نوع دی وی آر مورد استفاده به تعداد دستگاه های مورد نیاز جهت استفاده بستگی دارد.

DVR در اصطلاحات داهوا

NVR

NVR به معنای ضبط تصاویر تحت شبکه می باشد. این قابلیت از طریق یک سوئیچ کار اتصال به دوربین را انجام می دهد. کاربرد این قابلیت همانند  DVR می باشد. DVR کلیه امور مربوط به تنظیم و مدیریت دوربین را انجام می دهد. این قابلیت در انواع مختلف 4، 8، 16، 32 و 64 کاناله وجود دارد. تعداد کانال های موجود در دستگاه بیان گر تعداد دوربین هایی است که قابلیت اتصال به آن را دارند.

Camera Technologies

در گذشته دوربین ها در دو دسته آنالوگ و تحت شبکه بودند. دوربین های آنالوگ قیمت مناسبی داشتند اما رزولوشن آن ها بسیار پایین بود و تصاویر بی کیفیت ضبط می گردید. نوع دیگر دوربین های تحت شبکه بود که این دوربین ها کیفیت مناسبی داشتند اما قیمت آن ها بسیار بالا بود. شرکت داهوا یکی از شرکت هایی بود که تصمیم گرفت که یک تغییر اساسی در دوربین های مداربسته خود انجام دهد. بنابراین دوربین های HD را اختراع نمود که قابلیت های دو دوربین قبلی را با هم در خود داشت. در دوربین های HD تصاویر با کیفیت بسیار مناسب ضبط می شوند، علاوه بر این قیمت این دوربین ها نیز بسیار مناسب است.

 Dynamic IP Address

یکی از ویژگی ها و اصطلاحات داهوا که از اهمیت زیادی برخوردار است امنیت آدرس آی پی آن می باشد. زمانی که تصاویر توسط دوربین مداربسته ضبط و به دستگاه ضبط کننده ارسال شد، باید به گونه ای باشد که فقط خود کاربر بتواند آن تصاویر را ببیند. در صورتی که فردی غیر از خودش به اطلاعات دسترسی پیدا کرد نتواند آن ها را سرقت و یا از بین ببرد. در گذشته از آی پی استاتیک استفاده می شد. اما امروزه از دینامیک آی پی استفاده می شود که نسبت به مورد قبلی امنیت بیشتری دارد. این قابلیت با هر بار روشن شدن کامپیوتر تغییر پیدا می کند.

Dynamic IP Address در اصطلاحات داهوا

Bullet Camera

دوربین های مداربسته بولت یک دوربین برای نصب در مناطق مرطوب و فضای بیرون می باشد. تا اینجا از قابلیت ها و اصطلاحات داهوا گفتیم، اما شکل ظاهری دوربین های مداربسته داهوا را بررسی نکردیم. این دوربین به صورت مکعب یا مستطیل بوده و ظاهری کشیده دارد. طراحی این دوربین به گونه ای است که مناسب فضای بیرون و مکان های مرطوب و بارانی می باشد.

Dome Camera

دوربین مداربسته دام یک دوربین جهت نصب در فضای داخلی می باشد، البته قابلیت نصب در فضای بیرون را هم دارد، اما برای نصب آن از پایه باید استفاده شود، علاوه بر این باید بر روی دیوار نصب گردد. این دوربین ها ظاهری به شکل نیمکره دارند به همین دلیل به آن ها دوربین های گنبدی نیز گفته می شود. همچنین به دلیل اینکه برای نصب زیر سقف مناسب هستند، به آن ها دوربین سقفی نیز گفته می شود.

Eyeball Camera

دوربین های مداربسته آی بال به شکل کروی می باشند. این دوربین ها همانند دوربین های دام بر روی سقف نصب می شوند. به دلیل شباهت ظاهری و نحوه نصب آن در بازار به نام دوربین های دام شناخته می شوند. چنانچه از پایه خود خارج شوند به شکل کروی و توپ مانند در می آیند.

Speed Dome  camera

این دوربین همان دوربین دام می باشد. اما آنچه که باعث تغییر در قابلیت ها و اصطلاحات داهوا می شود، کاربردها و ویژگی هایی است که به این دوربین ها اضافه می شود. دوربین اسپید دام از دوربین های دام بزرگتر است و قابلیت چرخش، کنترل، تغییر زاویه تا 360 درجه و بزرگنمایی از راه دور را دارا می باشد. سیستم این دوربین نسبت به دوربین دام و بولت پیچیده تر می باشد. اندازه بزرگتر و قیمت گرانتری نسبت به آن ها دارد. به دلیل قابلیت های ویژه و اندازه بزرگ آن مناسب محوطه های بزرگ مانند دانشگاه، چهار راه، میدان های شهر و … می باشد.

Speed Dome camera در اصطلاحات داهوا

Resolution

رزولوشن بیان کننده کیفیت تصویر می باشد. در گذشته دوربین های آنالوگ به دلیل قیمت ارزانی که داشتند طرفداران زیادی هم داشتند، اما این دوربین ها کیفیت تصویربرداری بسیار پایینی داشتند و تصاویر ضبط شده از کیفیت و وضوح کمی برخوردار بودند. به همین دلیل داهوا اقدام به ساخت دوربین هایی نمود که رزولوشن آن ها افزایش پیدا کرد و قیمت آن هم مناسب تر بود.

AL

زمانی که کاربر یک دوربین مداربسته نصب می کند انتظار دارد که آن دوربین قابلیت تشخیص وسایل، انسان و حتی نوع وسایل را هم دارا باشد. این قابلیت یکی از اصلی ترین ویژگی ها و اصطلاحات داهوا می باشد که بر پایه هوش مصنوعی عمل می کند. این قابلیت به راحتی چهره انسان، وسایل نقلیه و … را شناسایی و تشخیص می دهد.

AHD

این قابلیت از کابل کواکسیال جهت انتقال تصاویر HD به DVR دوربین های امنیتی استفاده می کند. این دوربین تصاویر با کیفیت های P1080، P720، MP5، MP4 و MP8 را پشتیبانی می نماید.

ANPR

یکی از بهترین ویژگی های دوربین های مداربسته قابلیت پلاک خوانی می باشد. دوربین های مداربسته حروف پلاک خودروها را با کمک این قابلیت تشخیص می دهند.

IR

قابلیت دید در شب یکی از بهترین نوآوری ها و اصطلاحات داهوا می باشد. به دلیل اینکه اکثر جرایم خصوصا سرقت در شب اتفاق می افتد، نیاز به یک دوربین که قابلیت ضبط تصاویر به صورت واضح را دارا باشد احساس می شد. در گذشته سرقت از اماکن مالی که حتی به دوربین های مداربسته مجهز بودند بسیار اتفاق می افتاد. بر همین اساس شرکت داهوا تصمیم گرفت که این قابلیت را به دوربین های مداربسته خود اضافه کند، تا دوربین های مداربسته بتوانند تصاویر در شب را مانند روز ثبت و ضبط نمایند. البته تصاویر در شب به صورت سیاه و سفید ضبط می گردند اما وضوح تصاویر دوربین های مداربسته داهوا بسیار مناسب است.

استاندارد IP67

اکثر دوربین های مداربسته در فضای باز نصب می گردند. به همین دلیل امکان اینکه شرایط نامناسب آب و هوایی بر روی آن ها تاثیرگذار باشد بسیار زیاد است. جهت جلوگیری از آسیب دیدگی دوربین در مقابل شرایط مختلف جوی از جمله باد، باران گرد،  غبار و … داهوا یک سری تمهیدات حفاظتی اندیشیده است. این استاندارد یکی از تمهیدات کاربردی جهت حفاظت دوربین در مقابل خطرات ناشی از تغییرات جوی است.

استاندارد IP67 در اصطلاحات داهوا