مکان های مختلف نیاز به نظارت های متفاوت دارند. سیستم هایی که برای نظارت در شب و تاریکی مورد استفاده قرار می گیرند، این قابلیت را دارند که در روز نیز مورد استفاده قرار گیرند. برای افزایش کیفیت دید و تشخیص حرکت از فناوری ها و ابزارهای مختلف استفاده می شود. یکی از این ابزارها نورافکن مادون قرمز است.

نورافکن مادون قرمز

نورافکن مادون قرمز برای تولید نور مادون قرمز استفاده می شود که به چشم انسانی دیده نمی شود. به همین دلیل می توان از آن برای نظارت تصویری استفاده کرد. این نورافکن ها با LED های تقویت شده در کنار دوربین مداربسته مورد استفاده قرار می گیرند. این نوع نورافکن برای نظارت مناطق بزرگ در شب بیشترین کاربردی را دارد.

نورافکن مادون قرمز چیست؟

دوربین های مدار بسته در تاریکی نمی توانند تصاویر را به خوبی نشان دهند. حتی دوربین های Starlight با وجود استفاده از سنسورهای بسیار حساس SONY STARVIS در تاریکی مطلق کار نمی کنند. این سنسورها برای نور و روشنایی کم طراحی شده اند. به همین دلیل است که تقریباً اکثر دوربین های مداربسته دارای LED های مادون قرمز داخلی هستند.

نورافکن مادون قرمز چیست؟

نورافکن مادون قرمز نور خاصی تولید می کند که از طول موج 850 نانومتر بهره می برد. این نور با چشم انسان قابل مشاهده نیست اما دوربین ها این قابلیت را دارند که این نور را نشان دهند. وقتی نور طبیعی در شرایط عادی کم می شود، نورافکن به طور اتوماتیک روشن می شود. با روشن شدن نورافکن مادون قرمز، دوربین مداربسته این قابلیت را پیدا می کند که در تاریکی مطلق محیط را نظارت کند. لازم به ذکر است که نور مادون قرمز دارای اجزای رنگی نیست که چشم ما به آن عادت کرده باشد. به همین دلیل است که ویدیوی دوربین مادون قرمز شب به رنگ سیاه و سفید دیده می شود.

چرا از از نورافکن مادون قرمز مستقل استفاده می کنند؟

نورافکن مادون قرمز برای استفاده بهینه از LED‌های یک دوربین مداربسته، به صورت استاندارد مورد استفاده قرار می گیرد. در مواقعی که میزان روشنایی برای ناحیه تحت پوشش کافی نباشد، نورافکن نقش کمکی را پیدا می کند. نورافکن های IR عملکردی مشابه لامپ های معمولی دارند، با این تفاوت که ناحیه تحت پوشش را برای دوربین روشن می کنند. در حالی که این مناطق برای چشم انسان در ساعاتی از شبانه روز تاریک هستند. شما می توانید از نورافکن های مستقل به جای ال ای دی های دوربین استفاده کنید. اگر نمی خواهید مکان قرارگیری دوربین را فاش کنید یا اگر می خواهید از جذب حشرات در مقابل دوربین جلوگیری کنید، این نورافکن انتخاب مناسبی است.

قسمت های مختلف نورافکن مادون قرمز

آرایهLED  ها در نورافکن مادون قرمز

نورافکن مادون قرمز از ال ای دی های کوچک و ناکارآمد استفاده نمی کند، بلکه از آرایه ای از ال ای دی های Maxi با ابعاد 42 میل استفاده می کند. این ال ای دی ها قدرت روشنایی بالایی دارند و در عین حال مصرف برق را نسبتاً در سطوح پایین نگه می دارند.

آرایه Led در نورافکن مادون قرمز

شیشه مشکی

نورافکن مادون قرمز دارای شیشه سیاه است که از آن در آخرین مدلهای دوربین مادون قرمز نیز استفاده شده است. شیشه مشکی علاوه بر فاکتور زیبایی، کارایی LED ها را حدود 8 درصد بیشتر از شیشه معمولی افزایش می دهد و در عین حال درصد تجمع حشرات را کاهش می دهد.

نحوه نصب و سیم کشی نورافکن مادون قرمز

نصب نورافکن های مادون قرمز بسیار آسان است، زیرا نیازی به اتصال به سیستم دوربین مداربسته شما ندارند. فقط باید منبع تغذیه 12 ولت و یک آداپتور برق مناسب برای آن تهیه کنید. نورافکن های مادون قرمز ممکن است به برق قابل توجهی نیاز داشته باشند. بنابراین توصیه می شود در صورت سیم کشی با متراژ بالا، از یک آداپتور برق 3 آمپر استفاده کنید. مطمئن شوید که اندازه کابل برق کافی است و در قسمتی کشیده نمی شود. این نورافکن ها مجهز به سنسور نور هستند که با کاهش نور به زیر 10 لوکس، به طور خودکار LED ها را روشن می کنند.

نصب نورافکن مادون قرمز

تجهیزات مورد نیاز برای نصب نورافکن مادون قرمز

نورافکن مادون قرمز معمولاً به برق 12 ولت نیاز دارد. آداپتور برق همراه نورافکن ارائه نمی شود. شما باید یک آداپتور برق 3 آمپر با ولتاژ 220 ولت بخرید تا بتوانید برق مورد نیاز آن را تامین کنید.

قیمت نورافکن مادون قرمز

یک نورافکن مادون قرمز هزینه چندانی ندارد و شما می توانید به راحتی آن را از سایت ها و فروشگاه های مختلف خریداری کنید. بهتر است پیش از اقدام به خرید، از مطمئن بودن فروشنده اطمینان حاصل کنید. چرا که یک فروشنده مطمئن محصول اصل را به قیمت واقعی به شما خواهد فروخت.

نورافکن مادون قرمز در دوربین هایک ویژن

همه دوربین های مداربسته نمی توانند نور مادون قرمز را ببینند. این در حالی است که همه دوربین های رنگی مجهز به فیلتر IR هستند و نور مادون قرمز را به کمک سنسور مهار می کنند. این دوربین ها برای جلوگیری از غیر طبیعی به نظر رسیدن رنگ های تصویر استفاده می شود. برای اینکه دوربین نور مادون قرمز را ببیند، باید فیلترهای شب حذف شوند. به این عملکرد معمولاً روز و شب گفته می شود و از یک مکانیسم مکانیکی ICR تشکیل شده است که وقتی دوربین به حالت شب می رود، فیلتر را از سطح سنسور به فیزیکی حذف می کند. قبل از خرید یک نورافکن مادون قرمز، باید مطمئن شوید که دوربین عملکرد روز و شب را دارد. ICR یک فیلتر مادون قرمز قابل جابجایی است که هم برای دوربین های IP و هم برای دوربین های آنالوگ AHD استفاده می شود.

عملکرد روز و شب در دوربین مداربسته هایک ویژن

اگر دوربین مداربسته شما دارای LED های IR داخلی است، مطمئناً عملکرد روز و شب را دارد. این عملکرد برای استفاده از نورافکن مادون قرمز مستقل در کنار این دوربین ها بهترین نتایج را ارائه می دهد. اگر دوربین فاقد LED باشد، می توانید عملکرد شب و روز آن را در یک اتاق تاریک تست کنید و نور را روشن و خاموش کنید. وقتی تاریکی مطلق باشد، دوربین های روز و شب به‌ طور خودکار تصاویر را به رنگ سیاه و سفید نشان می دهند. در آن لحظه فیلتر IR برداشته می شود که این کار همراه با یک صدای کلیک کوچک انجام می شود. اگر دوربین شما اینگونه کار می کند، پس یک دوربین شب و روز است که می توانید در کنار آن از یک نورافکن مادون قرمز نیز استفاده کنید.

عملکرد روز و شب در دوربین نورافکن مادون قرمز

نصب و موقعیت یابی دوربین مادون قرمز

نورافکن مادون قرمز از آلومینیوم بسیار قوی ساخته شده است که ضد آب می باشد و دارای استاندارد IP67 است. شما می توانید با خیال راحت این نورافکن را در قسمت هایی که مسقف نیست نیز نصب کنید. چرا که در برابر خوردگی و زنگ زدگی مقاوم است. این نورافکن ها را می توان به دیوار یا سقف پیچ کرد و به لطف براکت چرخان به راحتی آنها را جهت دهی کرد. علاوه بر این می توانید نور مادون قرمز را در هر کجا که دوست دارید قرار دهید اما هرگز آن را به سمت دوربین نگیرید. نیازی نیست نورافکن را به دوربین یا DVR وصل کنید، زیرا به خودی خود روشن و خاموش می شود.

امکانات دوربین نورافکن مادون قرمز هایک ویژن

– این دوربین امنیتی گنبدی شکل می باشد که هایک ویژن آن را به فناوری All-in-one  مجهز کرده است. بنابراین برای HDCVI، HDTVI، AHD و آنالوگ آماده به کار است.

– سیگنالهای AHD، HDCVI، HDTVI و آنالوگ را نمایش می دهد.

– برد فوق العاده ای دارد.

– وضوح تصویر و رزولوشن 8 مگاپیکسل است.

وضوح دوربین با نورافکن مادون قرمز

– cmos8 مگاپیکسلی با کارایی بالا در این دوربین، یک عنصر HD است که تصاویر بسیار خوبی را ارائه می دهد.

– خروجی 4 در 1

– فوکوس اتوماتیک لنز به اندازه 2.7 الی 13.5 میلی متر

– نمایش تصویر رنگی

– ماتریس مادون قرمز EXIR برای فواصل 80 متری

– دارای WDR

–  تصویربرداری سه بعدی با قابلیت 3D-DNR

– این دستگاه یک دوربین امنیتی ضد آب و هوا، ip66 است که می تواند در فضای باز نصب شود.

ویژگی های مهم دوربین مادون قرمز هایک ویژن

سوئیچ سیگنال

شما به راحتی می توانید نوع سیگنال را از طریق دیپ سوئیچ در دوربین مداربسته تغییر دهید.

کابل های کواکسیال

این دوربین مداربسته را باید با کابل های کواکسیال rg59 وصل کنید. استفاده از کابل UTP / CAT5 نیز امکان پذیر است.

کابل کواکسیال برای نصب دوربین نورافکن مادون قرمز

فاصله دید در شب

نورافکن مادون قرمز در این دوربین امنیتی هایک ویژن قابلیت دید در شب را در فواصل بیش از 80 متر فراهم می کند.

لنز و زاویه دید

فوکوس اتوماتیک لنز با زاویه دید 25 تا 110 درجه کار می کند.

منوی OSD

شما می توانید منوی OSD را از طریق پروتکل TVI که یک ضبط کننده دوربین دیجیتال است، راه اندازی کنید. این کار را می توان به سادگی از راه دور و از طریق ضبط کننده انجام داد.

اتصال BNC

دوربین مادون قرمز مانند تمام دوربین های امنیتی XVR 4in1، مجهز به اتصال BNC است.