امروزه در دنیایی از تکنولوژی و فناوری زندگی می کنیم که 50 سال پیش تا این اندازه پیشرفت نکرده بود. علم سخت افزار و طراحی سیستم بسیاری از مهندسین را بر این داشت تا فناوری های جدید را برای بهبود طراحی های قبلی بکار گیرند. بخشی از این طراحی ها مربوط به کابلها است. کابلها وظیفه جابجایی داده ها را دارند. جدیدترین و پرسرعت ترین کابل sata نام دارد که پس از آن نوع دیگری به نام esata رونمایی شد. در این مطلب قصد داریم هر دو نوع کابل sata و esata را به شما معرفی کنیم و به تفاوت هر دو آنها بیشتر بپردازیم.

کابل sata در برابر کابل esata

معرفی کابل sata و esata

sata

sata مخفف serial advanced technology attachment است که نام دیگر کابل سریال ata می باشد. sata یک فناوری است که به انتقال داده ها بین گذرگاه های سیستم و رسانه های ذخیره سازی مانند دیسک های نوری، هارد دیسک ها و غیره کمک می کند. هدف از طراحی sata غلبه بر محدودیت های ide است که مخفف integrated drive electronics یا parallel ata main difference است.

کابل sata چیست؟

 

علاوه بر این کابل sata سرعت انتقال داده سریع تری نسبت به ide ارائه می دهد اما مانند sas سرعت بالایی را ارائه نمی دهد. sata به دلیل ارزان بودن محبوبیت بیشتری دارد. علاوه بر اینکه اندازه کابل نسبت به سایر کابل ها کوچکتر است. sata معمولاً برای کاربردهایی مانند کامپیوترهای شخصی، سیستم های اداری و ذخیره سازی داده ها روی هارد استفاده می شود.

 

 

esata

esata مخفف external serial advanced technology attachment است. این کابل یکی از انواع کابل های sata است که امکان اتصال و انتقال داده به رسانه های ذخیره سازی خارجی را فراهم می کند. این نوع کابل سریعتر از کابل usb و firewire است. به همین دلیل است که esata معمولاً برای ویرایش ویدیو، پردازش صدا و سایر کارهای رسانه ای استفاده می شود. پروتکل بکار رفته در این کابل از پروتکل های sata پشتیبانی می کند.

کابل esata در برابر کابل sata

علاوه بر این esata در برابر آسیب هایی مانند تخلیه الکتریکی مقاوم است. به طور کلی این کابل، یک رابط خارجی کاربرپسند با فضای ذخیره سازی مقرون به صرفه است.

 

مقایسه کابل sata و esata

کابل sata و esata دو فناوری برای انتقال داده بین دستگاه ها هستند. sata نسبت به esata مقرون به صرفه و انعطاف پذیرتر است. کابل esata توسعه یافته کابل sata است. از نظر سرعت، نوع کانکتور و … تفاوت هایی با هم دارند. sata سرعت انتقال اطلاعات بالاتری را ارائه می دهد. esata از پروتکل های sata پشتیبانی می کند اما پروتکل های آنها با یکدیگر سازگار نیستند. زیرا هر یک از آنها وظایف مختلفی را انجام می دهند. بنابراین تعیین بهترین از بین این دو کابل، کمی دشوار است.

 

  • عملکرد

کابل sata به عنوان یک اتصال دهنده دستگاه داخلی استفاده می شود، در حالی که esata به عنوان یک اتصال دستگاه خارجی استفاده می شود. از این رو این تفاوت اصلی بین sata و esata است. به این ترتیب برای کامپیوتر شما می بایست برای اتصال هارد داخلی به مادربرد از کابل sata استفاده کنید. در مقابل برای متصل کردن هارد اکسترنال به لپ تاپ باید از کابل esata استفاده کنید.

کابل esata در برابر کابل sata

  • طول کابل

طول کابل sata با طول های مختلف و حداکثر تا یک متر عرضه می شود. در حالی که طول کابل esata حداکثر دو متر می باشد. یعنی از نظر دسترسی سیستم و یا کم بودن طول کابل مشکلی نخواهید داشت. بسته به نیاز خود می توانید هر یک از این کابل ها را با طول دلخواه خود خریداری کنید.

 

  • سرعت

یک تفاوت بزرگ دیگر بین کابل sata و esata سرعت هر یک از آنهاست. کابل sata از سرعت انتقال 3.0، 6.0، 16.0 گیگابیت بر ثانیه پشتیبانی می کند، در حالی که کابل esata تا سرعت 6 گیگابیت بر ثانیه برای انتقال داده ها پشتیبانی می کند. پس اگر سرعت انتقال داده برای شما مطرح است باید بیشتر به انتخاب کابل esata فکر کنید.

سرعت کابل sata در برابر کابل esata

به طور کلی کابل sata به اتصال دستگاه های ذخیره سازی مانند هارد دیسک، درایوهای نوری یا درایو ssd به سیستم کمک می کند و esata نسخه ای پیشرفته تر از sata است. هر دو آنها عملکردهای مختلفی را ارائه می دهند. تفاوت اصلی بین sata و esata این است که sata به عنوان یک اتصال دهنده دستگاه داخلی استفاده می شود در حالی که esata به عنوان یک اتصال دهنده دستگاه خارجی استفاده می شود. بسته به سیستم و نوع انتظاری که از کابل دارید، می توانید یکی از این دو نوع را انتخاب کنید.

 

تفاوت کابل sata و esata

تفاوت اصلی بین کابل sata و esata این است که sata به عنوان یک اتصال دهنده دستگاه داخلی استفاده می شود، در حالی که esata به عنوان یک اتصال دهنده دستگاه خارجی استفاده می شود. همانطور که پیشتر گفتیم کابلesata نسخه توسعه یافته sata است. بنابراین شما می توانید بیش از یک کابل sata، از آن انتظار داشته باشید.

تفاوت کابل sata و esata

به طور خلاصه در مورد تفاوت بین پورت sata و esata می توان گفت، sata با نام serial ata شناخته می شود و به اختصار serial at attachment نیز نامیده می شود. sata یک رابط ساده است که آداپتورهای گذرگاه میزبان را به دستگاه های ذخیره سازی مورد نیاز شما در رایانه متصل می کند. همانطور که در فناوری سیستمی esata اتصال ترکیبی بین دستگاه های ذخیره سازی مختلف است. هر usb یا esata را می توان توسط پورت sata که در سال 2008 ساخته شده، وصل کرد.

 

اتصال یا کانکتور

sata دستگاه های ذخیره سازی مانند هارد دیسک، درایوهای نوری و ssd را به مادربرد متصل می کند و شما می توانید پس از اتصال سیستم به برق، داده های هارد خود را از طریق نمایشگر با سرعت بالایی ببینید. پورت sata از پورت ata که از روش ارسال داده ها به صورت موازی استفاده می کند و کابل pata که قبلا استفاده می شد، پیشی گرفت. داشتن چندین مزیت برای کابل ساتا در مقایسه با پورت pata، آن را نسبت به کابل های قبلی متمایز کرد.

اتصال کابل sata و esata

مزایای کابل ساتا نسبت به کابل های پیشین

کابل ساتا از زمانی که عرضه شد تا به امروز به عنوان یکی از پرسرعت ترین کابل ها برای انتقال داده شناخته می شود. با وجود اینکه esata از سرعت چندین برابر بیشتر از sata برخودرا است، هنوز نتوانسته به طور کامل موقعیت sata را متزلزل کند. مزایای این کابل به ترتیب عبارتند از:

  • رابط بهتر نسبت به کابل های قدیمی تر
  • اندازه کوچک کابل
  • هزینه مقرون به صرفه
  • افزایش سرعت انتقال داده ها
  • تعویض بسیار آسان

مزایای کابل esata نسبت به sata

همانطور که در فناوری کامپیوتر، esata اتصال ترکیبی بین دستگاه های ذخیره سازی مختلف است. هر usb یا esata را می توان توسط این پورت که در سال 2008 ساخته شده است، وصل کرد. سوکت های هر دو دستگاه باید estat را پشتیبانی کنند، بنابراین می توان آنها را به راحتی بهم وصل کرد. یک پورت esata نسبت به پورت sata خارجی به شما این امکان را می دهند که یک هارد دیسک خارجی sata را به کامپیوتر متصل کنید. همانطور که مشخص است که هر دو درایو usb و esata را می توان به یک سیستم متصل کرد.

مزایای کابل esata نسبت به sata

با توجه به تمام بررسی هایی که صورت گرفت، شما به اینجا تفاوت و وجه تمایز هر یک از این کابلها را شناختید. کابل esata یک نوع کابل sata است که برای اهداف بزرگتری طراحی شده است. در دل یک کابل ای ساتا شما آثاری از ساتا می بینید که طراحی متفاوت تری دارد. به لحاظ ظاهری تفاوت هایی دارند که آنها را از یکدیگر متمایز می کند. کابل ساتا و ای ساتا نه تنها برای سیستم بلکه برای اتصال بسیاری از تجهیزات استفاده می شوند که مهمترین کاربرد مربوط به هارد دیسک ها است. اگر می خواهید داده های دوربین مداربسته خود را ضبط کنید، کپی کنید و یا جابجا کنید، مطمئناً تجهیزاتی با سرعت و عملکرد بهینه می توانند بهترین نتایج را به شما بدهند. بر این اساس و برای افزایش سرعت کارهای خود سعی کنید مناسب ترین انتخاب را داشته باشید.