یکی از مهم ترین اصطلاحاتی که باید در مورد عملکرد دوربین مداربسته با آن آشنایی داشته باشید، اصطلاح Min. Illumination است. این اصطلاح در واقع به معنای حداقل نوری است که یک دوربین برای تشکیل دادن تصویر به آن نیاز دارد. میزان این حداقل نور، بیانگر میزان حساسیت سنسور تصویر هر دوربین نسبت به نور است.

آشنایی با حداقل نور مورد نیاز در دوربین مداربسته (Min. Illumination)

در واقع هرچه میزان نور مورد نیاز برای ثبت یک تصویر کمتر باشد، سنسور تصویر دوربین کیفیت بالاتر و دقیق تری دارد. حداقل نور مورد نیاز هر دوربین را با واحد LUX نشان می دهند. لوکس در واقع مخفف عبارت Lumens Per Square Meter می باشد.

نکته مهمی که در مورد لوکس باید به یاد داشته باشید آن است که یک لوکس به میزان روشنایی می گویند که در یک اتاق تاریک در فاصله یک متری دوربین وجود دارد. برای اینکه بتوانید میزان شدت نور محیط را اندازه بگیرید، می توانید از دستگاه سنجش لوکس استفاده کنید.

حساسیت دوربین مداربسته به نور یعنی چه؟

همه ما می دانیم که وقتی انسان در معرض نور شدید قرار می گیرد، بینایی او دچار اختلال می شود. عملکرد چشم ضعیف شده و حتی گاهی نیاز به درمان خواهد داشت. اما این امر در مورد دوربین ها کاملا برعکس است. در واقع هرچقدر میزان نور بیشتر باشد، دوربین مداربسته بهتر عمل می کند. در حالی که انسان با حساسیت نسبت به نور، دچار اشکال در بینایی می شود، دوربین ها با افزایش حساسیت نسبت به نور، عملکرد بهتری خواهد داشت.

حداقل نور مورد نیاز برای دوربین مداربسته چه میزان است؟

واقعیت این است که به صورت کلی با افزایش شدت نور در محیط، کیفیت و شفافیت تصاویری که توسط دوربین مداربسته ثبت و ضبط می شوند، بیشتر خواهد بود. در حالی که اگر میزان نور محیط به هر دلیلی، از جمله پایان یافتن روز، کاهش پیدا کند، کیفیت تصاویر نیز پایین خواهد آمد. در نهایت نیز تصاویری که از محیطی با کمترین حد نور گرفته می شوند، تبدیل به تصاویری سیاه و سفید و در اغلب موارد غیر قابل تشخیص می گردند. اینجاست که حداقل نور مورد نیاز در دوربین مداربسته یا همان Min. Illumination لازم می شود.

حداقل نور مورد نیاز در دوربین مداربسته

باید بدانید که دوربینی، دوربین باکیفیت و خوبی محسوب می شود که میزان نوری که لازم دارد بسیار کم باشد. در واقع سنسورهای دوربین بتوانند در محیطی با نور بسیار کم هم تصاویری باکیفیت و شفاف ارائه کنند. به طور کلی میزان حساسیت دوربین های معمولی حدود 0.1 لوکس می باشد که این میزان، تقریبا برابر میزان نوری است که یک شمع در یک اتاق 12 متری ارائه می کند. نکته مهم آن است که به طور کلی تقریبا همه دوربین ها برای ثبت تصویر مورد نظر خود به حدود یکصد برابر این میزان نور نیاز دارند. معنای این سخن آن است که اگر حداقل نور مورد نیاز دوربین مداربسته مورد نظر 0.1 LUX باشد، بنابراین برای اینکه بتوان تصویر مناسبی از آن دریافت کرد، باید حداقل تا 10 LUX نور در محیط وجود داشته باشد.

دقت داشته باشید که هرچقدر دوربین تخصصی تر باشد، میزان حداقل نور مورد نیاز آن نیز کمتر خواهد بود. برخی از دوربین ها به گونه ای طراحی شده اند که بتوانند با حداقل نور 0.001 LUX نیز بهترین تصاویر را ثبت و ضبط کنند.

حداقل میزان LUX مورد نیاز در محیط های مختلف

میزان لوکس مورد نیاز برای دوربین مداربسته مورد نظر در فضاهای داخلی و خارجی متفاوت است. این میزان در فضاهای مختلف داخلی نیز بسته به شرایط، گوناگون می باشد. برای مثال اگر قرار است دوربین در انبار نصب شود، معمولا بین 20 تا 75 لوکس نور نیاز می باشد. این میزان برای فضای خروج اضطراری بین 30 تا 75 لوکس است.

دقت داشته باشید که اگر می خواهید دوربین مداربسته خود را در محیط راهروها نصب کنید، میزان لوکس نوری بین 75 تا 200 LUX خواهد بود. این میزان برای فروشگاه ها بین 75 تا 300 لوکس و برای محیط های اداری بین 300 تا 500 لوکس می باشد. نکته مهم آن است که معمولا بانک ها به لوکس نوری بیشتری نیاز دارند که بسته به محیط بانک بین 200 تا 1000 LUX نوری در نظر گرفته می شود.

اما اگر قصد نصب و راه اندازی دوربین مداربسته خود در فضاهای بیرونی را دارید، باید بدانید که میزان لوکس مورد نیاز در شرایط جوی آفتابی و ابری و نیمه ابری متفاوت است. همچنین این میزان در شب های مهتابی و غیر مهتابی نیز تفاوت خواهد داشت. بنابراین باید تنظیمات خاص هر فضا را برای دوربین خود انجام دهید.

حداقل میزان LUX مورد نیاز در محیط های مختلف

تصویربرداری در محیط های کاملا تاریک

جالب است بدانید که برخی از انواع دوربین های مداربسته به گونه ای طراحی می شوند که می توانند در فضاهای کاملا تاریک و هنگام ظلمت شبانه نیز تصویرهای واضحی بگیرند. این نوع دوربین مداربسته به فناوری دید در شب و یا همان IR مجهز شده اند. LED مادون قرمز قرار گرفته در این نوع دوربین ها به گونه ای عمل می کند که به راحتی حداقل نور مورد نیاز برای دوربین را فراهم می کند. نکته جالب آن است که ما به خاطر عدم توانایی مشاهده چنین نوری، گمان می کنیم که فضای مورد نظر به طور کامل تاریک می باشد.

نکته مهم آن است که دوربین مداربسته دید در شب از لامپ LED وظیفه خود را انجام می دهد که قیمت زیادی ندارد. در نتیجه دوربین های متعددی در بازار وجود دارند که از چنین فناوری بهره مند شده اند. از جمله این دوربین ها می توان به دوربین مداربسته هایک ویژن با قابلیت دید در شب اشاره کرد.

چگونه شرایط لازم برای تامین حداقل میزان نور را فراهم کنیم؟

یکی از مهم ترین نکاتی که در هنگام آماده سازی محیط برای گرفتن تصاویر باکیفیت باید به آن توجه داشته باشیم، عدم وجود رنگ های مختلف در محیط است. در واقع برای اینکه بتوانیم تصویری را با رنگ حقیقی آن ثبت کنیم، باید از تعدد رنگ در محیط پرهیز کنیم. یادتان باشد که ما می توانیم تصاویر رنگی داشته باشیم، به خاطر آن که طور موج های هر رنگ در نور سفید منعکس می شود. وجود رنگ های متعدد به معنای انعکاس طول موج رنگ های دیگر بر روی اجسام مختلف می باشد.

از طرف دیگر محل منبع نور نیز اهمیت فوق العاده ای دارد. اگر منبع نور در محل نامناسبی قرار داشته باشد، احتمال اینکه قسمتی از تصویر ثبت نشده و به اصطلاح از بین برود، وجود دارد. دقت داشته باشید که اگر در تصاویر دریافتی از دوربین مداربسته خود متوجه وجود هاله شوید، به معنای آن است که منبع نور در محل نامناسبی قرار گرفته است. توصیه می شود در هنگام نصب و راه اندازی دوربین مورد نظر خود مطمئن شوید که حتما منبع نور در پشت آن و یا حداکثر کنار دوربین قرار می گیرد. در چنین حالتی نور مانع دید دوربین نمی شود.

یکی دیگر از مهم ترین کارهایی که باید در هنگام نصب دوربین به آن دقت داشت تا بتوان شرایط مناسب برای تامین حداقل میزان نور برای دوربین مداربسته را فراهم کرد، عدم نزدیکی اجسام به دوربین است. در واقع اگر جسمی در فاصله ای نزدیک به دوربین قرار بگیرد، موجب می شود که دوربین در حالت دید از شب، امکان پرتاب نور مادون قرمز یا همان IR را نداشته باشد. در چنین حالتی تصاویر مورد نظر با کیفیت بسیار کمی ثبت و ضبط می شوند و عملکرد دوربین دچار اختلال خواهد شد.

Min. Illumination

سخن آخر

هر دوربین مداربسته برای ثبت و ضبط تصاویر باکیفیت نیاز به Min. Illumination دارد. بسیاری از دوربین های تخصصی این نیاز را به خوبی برآورده می سازند. اما توصیه می شود کاربران برای استفاده مناسب از دوربین های خود در ابتدا با حداقل نور مورد نیاز دوربین آشنا شوند. سپس به بررسی شرایط مناسب برای ایجاد نور مناسب بپردازند تا به این ترتیب بهترین و شفاف ترین تصاویر ممکن را داشته باشند. دوربین های مداربسته هایک ویژن به صورت تخصصی برای محیط های مختلف طراحی شده اند و حساسیت فوق العاده ای نسبت به نور دارند.