تشخیص دستکاری دوربین مداربسته یا Tamper Detection یک موضوع بسیار اساسی و مهم است. دستکاری دوربین ممکن است نشان دهنده وقوع یک عمل مجرمانه باشد. نمونه های متداول دستکاری دوربین چرخاندن لنز دوربین برای اشاره به جهتی متفاوت (یعنی حرکت دوربین) است. نمونه دیگر پوشاندن لنز توسط اجسام مات یا با رنگ (به عنوان مثال، انسداد دوربین) است. علاوه بر این، ناهنجاری‌ های مختلف مانند لرزش صفحه، مه‌آلودگی، فوکوس‌زدایی، پخش رنگ و سوسو زدن صفحه می ‌تواند به شدت عملکرد یک سیستم نظارت تصویری را بدتر کند. این مطالعه چند روش برای تشخیص سریع دستکاری دوربین های مداربسته ارائه می کند.

قابلیت تشخیص دستکاری در دوربین مداربسته

برنامه تشخیص دستکاری ویدیویی به کارکنان امنیتی اجازه می دهد تا با هشدار دادن خودکار به اپراتور، اختلال در عملکرد دوربین را تشخیص دهند. این برنامه به ویژه در مواردی که خطر خرابکاری وجود دارد، مانند مدارس، مکان های عمومی، وسایل حمل و نقل عمومی مفید است. همچنین در محیط هایی که در معرض آب و هوا، لرزش یا گرد و غبار قرار دارند نیز کاربرد دارد.

نحوه تشخیص دستکاری دوربین مداربسته یا Tamper Detection چگونه است؟

در ابتدای مطلب تشخیص دستکاری دوربین مداربسته یا Tamper Detection باید بگوییم که اخیراً سیستم هایی طراحی شده اند که دستکاری دوربین ها را تشخیص داده و آلارم می دهند. دوربین ها اجزای اصلی سخت افزاری در هر سیستم نظارت تصویری هستند. بنابراین حفاظت از دوربین های مداربسته اهمیت بسیار زیادی دارد. پس حفاظت از امنیت فیزیکی و داده های دوربین های مداربسته باید در اولویت قرار گیرند. از آنجایی که دوربین ‌های مداربسته اغلب در بیرون قرار می‌گیرند، همیشه در برابر خرابکاری، آسیب و سرقت تا حدی آسیب ‌پذیر خواهند بود. خوشبختانه با استراتژی ‌های مختلف، از جمله تشخیص دستکاری و نصب پیچ Torx می توان از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری کرد.

همچنین از طریق رمزگذاری در دوربین های مداربسته و ذخیره‌سازی حالت جامد می توان از داده ‌ها، تصاویر و فیلم ‌های ویدیویی در دوربین های امنیتی محافظت کرد. اغلب دستکاری دوربین های مداربسته با هدف سرقت و یا برای از بین بردن اسناد و مدارک انجام می شود. با روش تشخیص خودکار می توان دستکاری در دوربین های مداربسته را فهمید. در روش تشخیص خودکار، زمانی که شخصی در حال دستکاری دوربین است، دستگاه می‌تواند یک فرآیند پشتیبان‌گیری را در فضای ابری آغاز کند که موجب محافظت از داده و تصاویر دوربین های مداربسته می شود.

هر آنچه که باید درباره تشخیص دستکاری دوربین مداربسته بدانید

نکات کلیدی در مورد تشخیص دستکاری دوربین مداربسته یا Tamper Detection

در ادامه مطلب تشخیص دستکاری دوربین مداربسته یا Tamper Detection، به بررسی نکات کلیدی در این زمینه می پردازیم. به طور کلی دوربین های مداربسته در برابر ضربه فیزیکی مقاوم هستند.  این استاندارد بین‌المللی رسمی که به عنوان رتبه‌بندی مقاومت خرابکاران نیز شناخته می ‌شود، با یک عدد IK اندازه‌گیری می ‌شود که نشان می ‌دهد دوربین امنیتی چقدر می ‌تواند در برابر ضربه ‌های خارجی مقاومت کند. لازم به ذکر است که هرگونه تغییر در تصاویر یا فیلم های دوربین مداربسته می تواند هشداری باشد که دوربین دستکاری شده است.

استفاده از پیچ ‌های Torx روش دیگری است که می توان به وسیله آن جلوی دستکاری در دوربین های امنیتی را گرفت. زیرا برخی از مجرمان حتی می‌ توانند دوربین امنیتی را سرقت کنند. بهترین راه حل عملی در این مورد نیز شامل امنیت داده ها از طریق رمزگذاری و حفاظت فیزیکی قوی است. حفاظت فیزیکی معمولاً با استفاده از پیچ ‌های Torx که یک روش اتصال پیشرو است، انجام می شود. پیچ ‌های تورکس شش نقطه‌ای شکل که در طیف گسترده‌ای از کاربرد های مکانیکی، از ماشین ‌ها و موتورسیکلت ‌ها گرفته تا ساخت ‌و ساز و الکترونیک استفاده می ‌شوند، موجب حفظ امنیت فیزیکی این تجهیزات می شوند.

تشخیص دستکاری دوربین های امنیتی

رمزگذاری در حالت استراحت برای جلوگیری از دستکاری در دوربین های امنیتی

در این بخش از مبحث تشخیص دستکاری دوربین مداربسته یا  Tamper Detection، به بررسی روش رمزگذاری می پردازیم. رمزگذاری در حالت استراحت یک لایه حفاظتی اضافی به همه داده ‌ها از جمله فیلم‌ های ویدئویی ذخیره‌شده در یک دوربین امنیتی اضافه می ‌کند. برای اینکه هر سارق یا مجرمی موفق به سرقت دوربین مداربسته نشود، رمزگذاری برای محافظت از هرگونه اطلاعات ذخیره شده ضروری است. مهم نیست که چه کسی یا چگونه دوربین را بر می دارد یا سرقت می کند، یا زمانی که سعی می کند به آن دسترسی پیدا کند، دسترسی به داده ها برای هر کسی بدون کلید های رمزگذاری غیرممکن خواهد بود.

آخرین چیزی که باید در نظر داشته باشید این است که سیستم Encryption at Rest می تواند از استاندارد های رمزگذاری مختلف از جمله RSA، AES یا PKI استفاده کند. لازم به ذکر است که همه دستگاه‌ های مدرن، از دوربین گرفته تا لپ‌تاپ تا سرورها – حاوینرم‌افزار هستند. در حالی که این امر به عملکرد بهینه دستگاه کمک می‌کند و امکان به‌روزرسانی ‌های مداوم را برای گسترش قابلیت ‌های آنها فراهم می‌کند، اما موجب آسیب‌پذیری آنها نیز می شود.

همچنین هکرها نیز می توانند با بدافزارها به سیستم عامل آنها حمله کنند. به همین دلیل است که تولیدکنندگان و ارائه دهندگان باید امنیت سیستم عامل فعال را در اولویت قرار دهند. امنیت نرم‌افزاری دوربین های مداربسته بسیار ضروری است زیرا تضمین می ‌کند که هیچ‌ کس به جز کاربران مجاز نمی‌ توانند به داده های دوربین های مداربسته دسترسی داشته باشند.

فناوری تشخیص دستکاری در دوربین مداربسته

ذخیره ‌سازی حالت جامد برای حفاظت از دوربین های امنیتی در برابر دستکاری

در این بخش از مطلب تشخیص دستکاری دوربین مداربسته یا Tamper Detection به بررسی روش ذخیره سازی حالت جامد می پردازیم. بسیاری از دوربین‌ های امنیتی در حال حاضر فضای ذخیره‌سازی ویدیویی را ارائه می‌کنند. با گنجاندن هارد دیسک‌ های بزرگ، دستگاه به‌جای اینکه منابع شبکه را با انتقال دائمی مختل کند، فیلم و داده‌ ها را حفظ می‌کند. در حالی که هارد دیسک ‌های چرخان سنتی هنوز هم گسترده هستند، ذخیره‌سازی Solid State دارند و از بسیاری جهات بهترین گزینه ذخیره‌سازی محلی را ارائه می دهند.

یکی از مزایای اصلی درایوهای حالت جامد (SSD) این است که آنها فاقد قطعات متحرک یک درایو سنتی هستند که باعث می شود در برابر ضربه و لرزش بسیار بادوام تر باشند. در نهایت، این بدان معنی است که آنها کمتر مستعد شکست و از دست دادن داده هستند. همچنین این امر باعث می شود که SSD ها بسیار سریعتر و کارآمدتر شوند و در عین حال قابلیت اطمینان و طول عمر آنها افزایش یابد.

4 روش برتر دیگر برای تشخیص دستکاری دوربین مداربسته یا Tamper Detection و جلوگیری از آن

در ادامه مطلب تشخیص دستکاری دوربین مداربسته یا Tamper Detection به معرفی چند روش دیگر برای جلوگیری از دستکاری دوربین های مداربسته می پردازیم. به عنوان روش اول می توانید از دوربین های امنیتی ضد خرابکاری استفاده کنید. دوربین‌ های امنیتی ضد خرابکاری یا  مقاوم می ‌توانند از لنز دوربین در برابر آسیب یا تخریب محافظت کنند. همانگونه که در مطالب بالا نیز اشاره شد دوربین های امنیتی IK10 ضد خرابکاری گزینه خوبی هستند.

روش دوم این است که دوربین های امنیتی خود را به اندازه کافی بالا قرار دهید تا از دستکاری آنها جلوگیری کنید. یکی از ساده‌ ترین راه‌ ها برای اینکه از دوربین ‌های مداربسته محافظت کنید، قرار دادن آنها در ارتفاع است. روش سوم استفاده از محفظه محافظ است. روش چهارم شامل مخفی کردن دوربین های مداربسته است. برای این کار می توانید از یک دوربین مخفی و یک دوربین دیگر که جلوی دید همه قرار می گیرد، استفاده کنید.

آشنایی با قابلیت تشخیص دستکاری در دوربین مداربسته

نتیجه گیری نهایی در مورد تشخیص دستکاری دوربین مداربسته یا Tamper Detection

در این قسمت به بخش پایانی مطلب تشخیص دستکاری دوربین مداربسته یا Tamper Detection می رسیم. همان طور که در مطالب بالا هم گفته شد با دریافت یک اعلان فوری در تلفن همراه خود، که دستکاری دوربین مداربسته را اطلاع می دهد، می توان جلوی این اتفاق را گرفت. همچنین می توانید بلافاصله به این مشکل رسیدگی کنید.

همچنین راه های مختلف برای تنظیمات دستکاری شامل فعال کردن ویژگی دستکاری فقط در دوربین های خاص، دریافت هشدار از طریق ایمیل، تلفن یا پیامک نیز وجود دارد. سیستم امنیتی می تواند به طور همزمان به چندین نفر هشدار ارسال کند. اکثر تولید کنندگان دوربین مدار بسته سیستم های امنیتی مقرون به صرفه ای را ارائه می دهند. این سیستم ها از ویژگی دستکاری ویدیو پشتیبانی می کنند.