تکنیک های فشرده سازی تصاویر در دوربین مداربسته یا Video Compression برای این مورد استفاده قرار می گیرند تا اندازه فایل های تصاویر ویدئویی ضبط شده کاهش داده شوند. فشرده سازی ویدیوی دوربین های نظارتی با یک یا چند الگوریتم مانند ایجاد یک فایل فشرده کار می کند. این بدان معناست که ویدیو وزن کمتری دارد و آماده مشاهده یا ذخیره است. با این حال برای کاهش اندازه آن باید فشرده شود. فایلی که فشرده می شود، می تواند کیفیت تصویر را از دست بدهد. در ادامه مطلب با هایک لوک همراه باشید تا اطلاعات مفصل تری در این زمینه کسب کنید.

فشرده سازی تصاویر

فشرده سازی تصاویر در دوربین مداربسته یا Video Compression چیست؟

فشرده سازی تصاویر در دوربین مداربسته یا Video Compression ابزار ارزشمندی است زمانی که سیستم دوربین امنیتی شما دارای محدودیت پهنای باند و ذخیره سازی باشد. فایل‌های ویدئویی فشرده فضای کمتری اشغال می‌کنند و به شما امکان می‌دهند ویدیوهای بیشتری را ذخیره کنید یا فایل‌ها را برای مدت طولانی‌تری نگه دارید. با این حال، اگر ویدیوی شما بیش از حد فشرده می‌شود، کیفیت تصویر می‌تواند بدون تغییر باقی بماند. به همین دلیل، انتخاب فناوری فشرده سازی ویدیوی نظارتی مناسب برای داشتن بهترین تعادل ممکن بین فشرده سازی ویدیو و کیفیت تصویر ضروری است.

دو نوع کدک وجود دارد: lossy و lossless. بیشتر فشرده سازی تصاویر در دوربین مداربسته یا Video Compression بر اساس فرمت فشرده‌سازی ویدیوی Lossy است که داده‌ها را فشرده می‌کند تا برخی از اطلاعات اصلی را از دست بدهد. در فشرده‌سازی ویدیوی دوربین‌های امنیتی بدون تلفات، هیچ پیکسلی تغییر نمی‌کند، بنابراین تصویر پس از فشرده‌سازی یکسان به نظر می‌رسد. با فشرده‌سازی فیلم دوربین‌های امنیتی بدون تلفات، تک تک بیت‌های داده در ابتدا در فایل پس از فشرده نشدن فایل باقی می‌مانند. اگرچه فشرده‌سازی ویدیوی نظارتی بدون تلفات برای فشرده‌سازی ویدیو کافی است، اما عیب اصلی آن این است که داده‌ها را خیلی کاهش نمی‌دهد. تغییر شکل. با این حال، اندازه فایل های بسیار کوچک تری را به دست می آورد در حالی که هنوز یک تصویر کاملاً واضح را بازیابی می کند.

نحوه انجام فشرده سازی تصاویر

فشرده سازی تصاویر در دوربین مداربسته یا Video Compression چگونه انجام می شود؟

فشرده سازی تصاویر در دوربین مداربسته یا Video Compression از طریق یک کدک ویدیویی انجام می شود که روی یک یا چند الگوریتم فشرده سازی کار می کند. فشرده‌سازی ویدیو از سیستم‌های نظارتی شامل اعمال الگوریتمی است که شامل استفاده از یک الگوریتم برای ویدیوی منبع برای ایجاد یک فایل فشرده آماده برای انتقال یا ذخیره‌سازی است. یک الگوریتم معکوس برای تولید ویدیویی اعمال می‌شود که تقریباً همان محتوای ویدیوی منبع را برای پخش فایل فشرده نشان می‌دهد. مدت زمانی که برای فشرده سازی، ارسال، فشرده سازی و نمایش یک فایل صرف می شود، تأخیر نامیده می شود. هرچه الگوریتم فشرده سازی پیشرفته تر باشد، تأخیر بیشتر است.

هنگامی که یک فیلم دوربین امنیتی فشرده می شود، فرمت اصلی آن به شکل دیگری تغییر می کند (بسته به کدک مورد استفاده). یک جفت الگوریتم که با هم کار می کنند کدک ویدیویی (رمزگذار/رمزگشا) نامیده می شود. کدک های ویدیویی با استانداردهای مختلف معمولاً با یکدیگر سازگار نیستند. یعنی محتوای ویدیویی فشرده شده با استفاده از یک نوار را نمی توان با استاندارد دیگری از حالت فشرده خارج کرد. پخش کننده ویدئو باید از آن فرمت ویدئو پشتیبانی کند یا با کدک فشرده سازی برای پخش فایل ویدئویی یکپارچه شده باشد.

انواع فشرده سازی تصاویر

انواع فشرده سازی تصاویر در دوربین مداربسته یا Video Compression

استانداردهای مختلف فشرده سازی تصاویر در دوربین مداربسته یا Video Compression، داده ها را به روش های مختلف کاهش می دهند. بنابراین، نتایج در نرخ بیت، کیفیت و تأخیر متفاوت است. فشرده سازی ویدئو ابزاری ضروری برای کمک به جلوگیری از اشباع شدن ترافیک شبکه است. محبوب ترین استاندارد فشرده سازی ویدیوی نظارتی یا طرح های فشرده سازی چیست؟ چهار مورد از رایج ترین نوع فشرده سازی که به طور گسترده در دوربین مدار بسته استفاده می شود عبارتند از:

  • MPEG2 – استاندارد قدیمی تر، بد نیست اما عالی نیست.
  • MPEG4 – استاندارد خوبی است و هنوز در بسیاری از DVR های آنالوگ و برخی از دوربین های IP استفاده می شود. این فرمت برای سیستم هایی که نرخ فریم شان کمتر از 5-6 فریم در ثانیه است، زیاد مناسب نیست.
  • MJPEG یا Motion JPEG یک فرمت فشرده سازی بسیار محبوب بوده و به دلیل ماهیت مبتنی بر فریم آن برای آرشیوهای ویدئویی بسیار مناسب است. این فرمت در بسیاری از دوربین های مگاپیکسلی استفاده می شود. با اینکه فشرده سازی خیلی خوبی نیست اما تصاویر با کیفیتی ارائه می دهد.
  • 264 فشرده سازی بسیار خوب که اکنون با استانداردهای صنعتی موجود است، احتمالاً به استاندارد انتخابی در اکثر برنامه ها تبدیل خواهد شد. زیرا وقتی با MPEG4 مقایسه می کنیم 50 تا 100 درصد کارآمدی بیشتری دارند.

پس MJPEG، MPEG4 و H.264 فرمت‌های مختلف فشرده سازی تصاویر در دوربین مداربسته یا Video Compression هستند که برای ذخیره‌سازی ویدئو استفاده می شوند. در ادامه مطلب Video Compression بیشتر و مفصل تر به آنها خواهیم پرداخت.

فشرده سازی ویدئو دوربین امنیتی

مقایسه 3 نوع فشرده سازی تصاویر

فشرده سازی ویدئو دوربین امنیتی H.264 جدیدترین و کارآمدترین کدک فشرده سازی ویدئو دوربین های امنیتی است. این کار با گرفتن گروه های کوچک از فریم ها و ارزیابی آنها با هم به عنوان یک سری برای حذف محتوای تکراری که در هر فریم بدون تغییر ظاهر می شود، کار می کند. H.264 نرخ فشرده سازی بالاتری را ارائه می دهد. به فضای ذخیره سازی بسیار کمتری نسبت به MPEG-4 و M-JPEG نیاز دارد.

M-JPEG مجموعه ای از JPEG های فشرده شده جداگانه در یک دنباله است، بنابراین یک ویدیو ایجاد می کند. به جای کمیت، روی کیفیت تصویر تمرکز می کند، یعنی فریم کمتر در ثانیه و اولویت به وضوح تصویر. این فشرده سازی ویدیوی نظارتی برای مگاپیکسل مناسب است و بسیاری از دوربین های امنیتی دیگر نیز پشتیبانی می شوند. برخی از مزایای M-JPEG عبارتند از فشرده سازی بهتر در رایانه، مشاهده زنده بهتر و کیفیت تصویر عالی (به طور مداوم). M-JPEG نیز بدون مجوز است و برای کاربر و بیننده قابل دسترسی است. یکی دیگر از جنبه هایی که M-JPEG را خوب می کند، استحکام آن است و اگر یک فریم در حال افت باشد، روی ویدیو تأثیری نمی گذارد.

MPEG-4 از تکنیک های مشابه M-JPEG استفاده می کند تا جایی که تصاویر را در یک توالی قرار می دهد. در اصل دو تصویر فشرده شده را با هم مقایسه می کند و عکس را ذخیره می کند. این فقط تفاوت هر تصویر متوالی اضافی مانند حرکت را حفظ می کند، بنابراین در زمان، فضای حافظه و قدرت پردازش صرفه جویی می کند. این می تواند صدا و تصویر را همگام‌سازی کند و برای مشاهده در زمان واقعی بسیار عالی است. MPEG-4 برای پشتیبانی از برنامه‌های کاربردی با پهنای باند کم طراحی شده است.

سخن پایانی

امیدواریم که از این مطلب درباره فشرده سازی تصاویر در دوربین مداربسته یا Video Compression خوشتان آمده باشد و توانسته باشید اطلاعاتی به گنجینه اطلاعاتی خودتان بیفزایید. فناوری های فشرده سازی تصاویر در دوربین مداربسته یا Video Compression مانند Motion JPEG، MPEG-4 و H.264 به کاربران این امکان را می دهند که بدون مصرف پهنای باند زیاد، ویدیوهای امنیتی با کیفیت بالا را ارسال و ضبط کنند. حتی اگر صنعت فشرده سازی ویدیوی نظارتی نسبتاً بالغ است، استاندارد جدید فشرده سازی ویدیوی H.265+ انتقال تصویر را بهبود می بخشد. آیا می خواهید درباره H264 در مقایسه با H265+ اطلاعات بیشتری کسب کنید؟ برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد اینکه چگونه می توانید از نصب کننده سیستم فشرده سازی و امنیتی نظارت تصویری و همه چیز در مورد دوربین های مدار بسته بهره مند شوید، با کارشناسان هایک لوک تماس بگیرید.

هایک ویژن یک برند شناخته شده در دنیاری دوربین مدار بسته است. هایک لوک به عنوان یک ارائه دهنده خدمات نصب دوربین مداربسته باتجربه در ایران، راه حل های پیشرفته نظارت امنیتی دوربین مداربسته را برای استفاده های مسکونی و تجاری ارائه می دهد. تیم متخصص هایک لوک با مشاوره در مورد بهترین روش محافظت و نظارت بر خانه یا محل کار در این امر یاری رسان شما هست.