رک دوربین مدار بسته و انواع آن چیست؟ بهتر است در ابتدا درباره رک دوربین مدار بسته و انواع آن اطلاعات و آگاهی لازم را کسب کنیم و سپس در مورد ویژگی های مختلف رک دوربین مدار بسته و انواع آن مطالبی توضیح داده شود. البته باید گفت رک دوربین از قسمت های مختلفی تشکیل شده که مطالعه آن ها مطمئنا شناخت ما را از این دستگاه بیشتر خواهد کرد.

رک چیست؟

برای تامین نیازی در رابطه با امنیت تجهیزات از رک که به عنوان یکی از بهترین و شاخص ترین روش های حفاظتی از تجهیزات و سرورهای شبکه می باشد استفاده می کنند. در واقع رک ها مانع از ضربه و آسیب خوردن فیزیکی و فشاری به درون سوئیچ و سرور ها و … می شوند. توجه داشته باشید که انتخاب یک رک مناسب و با کیفیت، ویژگی انواع رک های دوربین مدار بسته، چگونگی شرایط محیطی اتاق سرور و آگاهی یافتن از تجهیزات شبکه موجود در اتاق سرور از جمله نکات بسیار مهم می باشند.

رک دوربین مدار بسته
رک دوربین مدار بسته

قسمت های مختلف در رک

  • درب رک: درب در انواع رک ها متفاوت است. آن ها می توانند از جنس شیشه‌ای یا ممکن هست شیشه‌ای با فریم فلزی ساخته شده باشند. البته لازم به اشاره است که درب های تمام شیشه‌ای از دوام و ماندگاری نسبتا پایین‌تری برخوردارند، به همین دلیل پیشنهاد می شود در انتخاب و استفاده از آن ها دقت نمایید.
  • فن رک: این قسمت که معمولا در بالا یعنی سقف رک یا در پایین رک یا همان کف رک قرار دارد، مهم ترین نقش در زمینه تهویه را داشته و به عنوان خنک کننده برای دیگر اجزای داخلی رک در نظر گرفته شده است.
  • سینی: سینی رک یکی دیگر از قسمت های تشکیل دهنده آن می باشد که برای جداسازی بخش های متفاوت و همچنین برای قرار گرفتن وسایل کوچک تر از عرض رک ساخته شده است. از جمله برای سوئیچ یا مانیتور سرور کاربرد دارد و استفاده می شود و این سینی ها دو نوع هستند که به صورت متحرک و یا ثابت همراه رک استفاده می شوند.
  • پاور ماژول: این قسمت به عنوان یک چند راهی الکتریکی یا برقی عمل می کند و وظیفه اصلی که بر عهده دارد این است که باید تامین کننده برق برای اجزای مختلف و داخلی رک باشد.
  • بلنک پنل: برای جلوگیری از دسترسی به تجهیزات اصلی و حساس که در داخل رک نصب شده‌اند و همچنین برای تامین ایمنی بیشتر از این قسمت استفاده می شود. به بیان ساده‌تر به عنوان صفحه های محافظتی عمل می کنند.
  • لایت پنل: برای روشنایی و تامین نور داخل رک در قسمت محفظه بالای رک یک لامپی فلورسنت نیاز است که همان لایت پنل می باشد که نصب می شود.

قسمت های مختلف دوربین مدار بسته

قسمت های مختلف دوربین مدار بسته

شناخت اجزاء رک دوربین مدار بسته و انواع آن

همان طور که در مطالب قبلی اشاره شد رک شامل یک قفسه فلزی می باشد که تجهیزات مختلف شبکه و همچنین اجزای وابسته دیگر را در خود جای داده است. از ویژگی های رک مناسب عبارتند از:

اندازه رک دوربین مدار بسته و انواع آن: اولین مرحله که تاثیر به سزایی در انتخاب یک رک با کیفیت دارد و باید دقت بیشتری داشته باشیم، اهمیت اندازه و یا همان ارتفاع رک می باشد. در واقع واحد ارتفاع رک دوربین مدار بسته یونیت است و رابطه این دو از این نظر می باشد که هر چقدر رک بزرگتر باشد، حتما تعداد یونیت ها نیز بیشتر خواهد شد.

اجزای رک دوربین مدار بسته

عمق و عرض رک دوربین مدار بسته: البته باید گفت که عرض رک دوربین ها در بازار از ابعاد مختلفی تشکیل شده‌اند. اما آن رک هایی که بیشتر قابلیت استفاده در پروژه های مدار بسته را دارند، دارای عرض 19 اینچی می باشند. البته یک کاربر باید با توجه به تجهیزاتی که مورد نیاز و قابل استفاده در پروژه خواهند بود رک مورد نظر را انتخاب کند که ممکن است از عمق 45 و 60 یا 80 حتی 100 سانتی متری نیز استفاده شود.

فن و تهویه مناسب در رک: یکی از قسمت های رک دوربین مدار بسته و انواع آن، وجود تهویه و فن با کیفیت است که نقش آن در مورد چرخش مناسب هوا و خارج کردن هوای گرم نامناسب که ناشی از عملکرد تجهیزات داخل رک می باشد.

رک دوربین مدار بسته و انواع آن

  • رک دیواری
  • رک ایستاده

رک دیواری چیست؟

رک دیواری یکی از انواع رک دوربین مدار بسته می باشد که معمولا ارتفاع آن ها در حدود 5 ، 6 ، 7 یا 9 یونیت است. توجه داشته باشید که عمق رک های دیواری بسیار بیشتر از عمق رک های ایستاده است. همچنین در این نوع از رک ها امکان باز شدن درب از بغل وجود دارد و این قابلیت را دارا می باشند که در بعضی از آن ها چرخش تا صد درجه هم صورت گیرد. رک های 9 یونیت از تنوع زیادتری برخوردارند و پنل یا درب برخی از آن ها باز می شود و این امکان را به ما می دهد تا بتوانیم به رک از بغل هم دسترسی داشته باشیم؛ همچنین باعث می شود تجهیزات شبکه که در داخل رک قرار گرفته‌اند بسیار راحت در دسترس باشند. این نوع از رک برای آن دسته از سوئیچ هایی که دارای ماژول پشت هستند قابل استفاده می باشد. لازم به ذکر است که می توان پاور یونیت 3 و 4 پورت و فن 12 سانتی متری را بر روی رک هایی از نوع دیواری نصب کرد. پس متوجه شدیم که این رک ها بر روی دیوار نصب شده و اکثرا برای شبکه های کوچک استفاده می شوند.

انواع رک دوربین مدار بسته
انواع رک دوربین مدار بسته

رک ایستاده چیست؟

رک های ایستاده اکثرا در مورد شبکه های بزرگ استفاده می شوند. در این نوع از رک ها ارتفاع رک حدودا 16، 21، 28، 36، 40 و 44 یونیت می باشد و در رک های ایستاده انواع سوئیچ، سرور، فن، یک بسته پیچ و مهره و همچنین پایه ثابت و دیگر تجهیزات و اجزا یک دوربین مدار بسته برای کاربرد و مدیریت آسانتر وجود دارد. همچنین این نوع رک دارای درب های شیشه‌ای بوده و قابلیت نصب 1 تا 4 فن داخل رک وجود دارد و خود این رک های ایستاده دارای بخش هایی از جمله رک شبکه، رک مخابراتی، رک سرور، رک دیتا سنتر می باشند.

انواع رک دوربین مداربسته

رک دوربین چیست؟ انواع رک دوربین مداربسته چگونه است؟ اینها سوال هایی است که برای همه کاربران مطرح می شود.

رک ها انواع گوناگونی دارند: برای مثال رک دیواری یا رک ایستاده. اینها دو نمونه از رک ها هستند و همانطور که از اسمشون پیداست رک دیواری روی دیوار نصب و رک ایستاده بر روی زمین قرار دارد.

ابعاد رک نیز گوناگون بوده و در اندازه های مختلفی هم عرضه می شوند. اما سوال بعدی اینکه رک دوربین مداربسته چیست؟ همانطور که در بالا گفتیم رک از دی وی آر سوئیچ یا سرور در برابر ضربه محافظت می کند و  بطوری میتوان گفت که محل نگهداری این گونه از تجهیزات می باشد.

قیمت رک دوربین مداربسته

قیمت رک دوربین مداربسته بر اساس انواع سایز و مدل آنها تعیین می شود. همانطور که با توجه به انواع رک موجود در بازار و مدل آنها قیمت گذاری می شوند و همچنین آنقدر نسبت به هزینه‌ای که بابت دوربین مداربسته و متعلقات آن می کنید، قیمت بالایی ندارند و بسیار اقتصادی هستند.

دستگاه رک چیست؟

دستگاه رک چیست؟ برای این سوال بگذارید اینطور مطرح کنم. اگر شما تا به حال قصد خرید دوربین مداربسته را داشتید، حتما با این جمله در سایت ها روبه رو رو شدید؛ اما همانطور که میدانید رک دستگاه به حساب نمیاید و همچین چیزی وجود ندارد. با توجه به انواع رک شبکه و رک های که در بازار وجود دارد میتوان این مسئله را نقض کرد.