دوربین تحت شبکه نوعی از دوربین مداربسته است که برخلاف دوربین مداربسته توربو اچ دی که انتقال اطلاعات را از طریق کابل انجام می دهد، اطلاعات را از طریق پروتکل شبکه انتقال می دهند. دوربین مداربسته تحت شبکه به نوعی یک کامپیوتر کوچک است که این توانایی را دارد تا پردازش تصاویر را در خود دوربین به انجام رساند. کمپانی هایک ویژن نیز در تولید این نوع از دوربین یکی از قدرتمند ترین هاست.

دوربین تحت شبکه

در گذشته تنها دوربین های مداربسته آنالوگ برای سیستم های حفاظتی استفاده میشد، اما امروزه با تنوعی که دوربین های مداربسته تحت شبکه در رمزگذاری ها، کیفیت های تصویر و چندین مورد دیگر ارائه می کنند؛ توانسته جای دوربین های آنالوگ را در بازار بگیرد. در حال حاضر دوربین های مداربسته تحت شبکه از 0.3 تا 29 مگاپیکسل در بازار تجهیزات حفاظتی دنیا موجود هستند.

این دوربین ها در سال 1996 برای اولین بار توسط شرکت axis به بازار راه یافت. همه شرکت های سازنده دوربین مداربسته تحت شبکه از پروتکل های اختصاصی خود استفاده می کنند؛ به همین دلیل تنها در صورتی امکان استفاده همزمان از این دوربین ها موجود است که تکنولوژی Onvif برای دوربین ها فراهم شده باشد.

به نوعی این دوربین ها را می توان به دو دسته از لحاظ ثبت و ذخیره تصاویر تقسیم بندی کرد. دسته اول دوربین هایی هستند که برای ذخیره تصاویر به طور قطع به یک سیستم مرکزی (nvr) لازم دارند، اما برخی از این دوربین ها دارای رم بوده و می توانند تصاویر را در رم خود بدون نیاز به nvr ذخیره نمایند.

در ابتدای امر که این دوربین ها به بازار آمده بودند از آنجایی که پهنای باند اینترنت در سراسر جهان پایین بود، اختلاف زمانی بسیار زیادی برای تصویرها مشاهده می شد؛ اما با مرور زمان و افزایش سرعت اینترنت در سرتاسر جهان این مشکل تا حدودی از بین رفت.

مزایای دوربین تحت شبکه

دوربین تحت شبکه برخلاف دوربین های آنالوگ که برای انتقال تصاویر به کابل ها نیاز دارند، این اطلاعات را از طریق شبکه اینترنت جابجا می کنند.

دوربین تحت شبکه این قابلیت را دارد تا صدای دو طرفه را از طریق شبکه جابجا نماید. به نوعی دوربین مداربسته تحت شبکه این قابلیت را دارد تا مانند یک تلفن همراه عمل کند. (به طور مثال مدیر مجموعه می تواند از طریق دوربین های آی پی با کارکنان ارتباط برقرار کند.)

استفاده از شبکه های اینترنتی از جمله وایفای و شبکه های موبایلی یکی از ویژگی های مهم دوربین مداربسته تحت شبکه است.

هوش مصنوعی نیز یکی دیگر از مهم ترین ویژگی های دوربین تحت شبکه است. این ویژگی در برخی از موارد به کاربر کمک می کند تا برخی از فرآیند های شناسایی را به کمک سیستم های هوشمند به انجام رساند.

انتقال داده ها در دوربین تحت شبکه از طریق پروتکل های WPA یا WPA2, TKIP یا AES انجام میشود که این ویژگی باعث می شود تا این دوربین ها بتوانند امنیت بسیار خوبی را از طریق شبکه برای کاربران خود فراهم نمایند.

این دوربین ها انتقال برق و تصویر را تنها با یک کابل که از تکنولوژی Power over Ethernet (PoE) استفاده می کند به انجام می رساند.

معایب دوربین مداربسته تحت شبکه

دوربین های مداربسته تحت شبکه از قیمت بسیار زیادی نسبت به دوربین های آنالوگ و توربو اچ دی بهره می برند. البته علت قیمت بالای این دوربین ها این موضوع است که این دوربین ها توانایی پردازش و ذخیره تصاویر را در خود دوربین دارند.

این دوربین ها (دوربین مداربسته تحت شبکه) این قابلیت را دارند تا علاوه بر انتقال تصاویر از طریق آی پی، تصاویر را از طریق سرور های اختصاصی خود با قابلیت p2p به نمایش بگذارند.

دوربین تحت شبکه اطلاعات را بر روی شبکه عمومی جابجا می کند و برخلاف دوربین های توربو اچ دی که این تصاویر را از طریق کابل ها و شبکه خصوصی انتقال میدهد، میتواند توسط هکرها مورد حمله قرار بگیرد.

اجزای اصلی سیستم مدار بسته تحت شبکه

دستگاه ضبط کننده ان وی آر (nvr) : این دستگاه سرور مرکزی سیستم مدار بسته تحت شبکه می باشد . وظیفه ی اصلی این دستگاه این است که تصاویر را دریافت کرده، ضبط می کند و سپس با استفاده از یک نمایشگر آن را نمایش می دهد.

دوربین مداربسته تحت شبکه : دوربین مدار بسته تحت شبکه در واقع وظیفه تصویر برداری و تولید تصاویر دیجیتال را بر عهده دارد. دوربین های مدار بسته تحت شبکه با استفاده از کابل شبکه به دستگاه ان وی آر متصل می شوند.

هارد دیسک : هارد درون دستگاه ان وی آر نصب می شود و وظیفه اصلی آن ذخیره ی تصاویر ضبط شده است. حجم ذخیره تصاویر بستگی به نوع و ظرفیت هارد دارد. هر چقدر هارد ظرفیت بیشتری داشته باشد، مدت زمان بیشتری از تصاویر را می توان ذخیره کرد.

منبع تغذیه دوربین های مدار بسته : منبع تغذیه مقدار ولتاژ برق شهر را به 12 ولت تغییر می دهد که با این کار امکان تغذیه برق دوربین ها فراهم می شود.

سوئیچ شبکه : سوئیچ شبکه در واقع نقش انشعاب دهنده دوربین های مدار بسته را بر عهده دارد. سوییچ شبکه برای پیاده سازی مجموعه‌ای از دوربین های مدار بسته که حداقل از دو دوربین یا دوربین های بیشتر را شامل می شود، مورد استفاده قرار می گیرد.

کابل شبکه : این کابل برای انتقال اطلاعات تصاویر از دوربین های مدار بسته تا دستگاه ان وی آر مورد استفاده قرار می گیرد.

کابل برق : این کابل وظیفه ی انتقال برق از منبع تغذیه تا دوربین های مدار بسته را بر عهده دارد. اگر دوربین های مدار بسته به صورت poe (برق در بستر شبکه) باشند، دیگر نیازی به کابل برق نخواهد بود و همان کابل شبکه یه غیر از انتقال تصاویر، نقش انتقال برق را نیز بر عهده دارد .

شما می توانید این دوربین ها را از نمایندگی هایک ویژن در ایران خریداری نمایید.