حسگر تصویر در دوربین مداربسته (Image Sensor) یک وسیله جهت تبدیل تصویر به سیگنال الکتریکی می باشد. در ادامه با ما همراه باشید تا در این خصوص شما را آشنا نماییم.

حسگر تصویر در دوربین مداربسته (Image Sensor) چیست؟

دوربین های مداربسته به عنوان موفق ترین وسایل در کم کردن میزان جرایمی مانند سرقت، جرایم رانندگی و … عمل نموده اند. شرکت های معتبر زیادی مانند داهوا و هایک ویژن،  به عنوان تولید کنندگان دوربین های مداربسته در تولید این ابزار کاربردی بسیار موفق عمل نموده اند. این شرکت ها همواره سعی نموده اند تا دوربین هایی تولید کنند که هر روز به کارایی آن ها افزوده شود. حسگر تصویر یکی از ابتکاراتی است که جهت افزایش کارایی و امنیت دوربین بدان افزوده شده است. جهت آشنایی بیشتر در ادامه مقاله همراه ما باشید.

حسگر تصویر در دوربین مداربسته (Image Sensor) چیست؟

ویژگی های حسگر تصاویر

حسگر تصویر دارای ویژگی های مختلفی است. این قابلیت کاربردی از کنار هم قرار گرفتن تعدادی قابلیت دیگر تشکیل شده است. برای اینکه حسگر خوب عمل کند باید هر یک از این قابلیت ها به نحو صحیحی عمل کنند. در ادامه هر یک از این قابلیت ها را با هم بررسی می کنیم؛

ویژگی های حسگر تصاویر

رزولوشن

قابلیتی که بیانگر توانایی دوربین مداربسته در تصویربرداری می باشد. رزولوشن در دوربین بر اساس پیکسل بیان می شود. هرقدر تعداد پیکسل ها بیشتر باشد قابلیت ضبط تصویر در دوربین بیشتر است. پیکسل ها از سلول های نوری تشکیل می شوند. مثلا اگر هدف ساخت یک مگاپیکسل باشد به یک میلیون سلول نوری نیاز است. هرقدر تعداد سلول های نوری بیشتر باشد قیمت آن هم بیشتر می باشد.

تکنولوژی چیپ تصویر

تکنولوژی مورد استفاده در چیپ تصویر به دو صورت CMOS یا CCD می باشد. هر یک از این دو تفاوت هایی با هم دارند. در گذشته چیپ CCD  بیشتر از CMOS رایج بود و قیمت آن هم بیشتر بود و کیفیت تصویر آن هم بالاتر بود. با پیشرفت علم و تکنولوژی چیپ های CMOS بر نوع CCD پیشی گرفتند. امروزه استفاده از نوع CMOS رایج تر می باشد. به گونه ای که تقریبا تمامی دوربین های مداربسته مجهز به این قابلیت هستند.

حساسیت به نور

یکی از قابلیت هایی که امروزه در دوربین های مداربسته مورد توجه قرار گرفته حساسیت به نور می باشد. دوربینی که در فضاهای نوری کم بتواند تصاویر را به خوبی ثبت و ضبط نماید باکیفیت تر است. پس میزان کیفیت تصویربرداری دوربین به میزان حساسیت آن به نور بستگی دارد. اگر می خواهید دوربین خود را در یک محیط کم نور نصب کنید حتما چیپ تصویر آن را مورد توجه قرار دهید.

بازه دینامیک

بازه دینامیک یکی از مهم ترین مسائل در حسگر تصویر در دوربین مداربسته (Image Sensor) می باشد. بازه دینامیک بیان کننده تفاوت نوری در یک محیط می باشد. محیطی که دوربین مداربسته در آن نصب می شود از لحاظ تناسب نوری همیشه یکسان نیست. ممکن است دوربین در محیطی نصب شود که از دو بخش مختلف با میزان نورهای متفاوت تشکیل شده باشد. در واقع بازه دینامیک زمانی به کار می آید که تفاوت شدت نور در این محیط ها بسیار بالا باشد. برای نمونه شدت نور در ورودی پارکینگ های ساختمان ها با نور داخل پارکینگ متفاوت است. حتما در زمان خرید دوربین میزان توانایی دوربین را از لحاظ بازه دینامیکی مورد توجه قرار دهید.

قابلیت های مورد نیاز در حسگر دوربین های مداربسته

چگونگی عملکرد حسگر تصویر در دوربین مداربسته (Image Sensor)

دوربین های مداربسته جهت عملکرد خود از یک سری قابلیت ها بهره می برند. حسگر تصویر در دوربین مداربسته (Image Sensor) خود متشکل از تعداد زیادی قطعه می باشد. هر یک از این قطعات به دوربین در ضبط و ارسال تصویر به سنسور تاثیرگذار هستند. در ادامه این قابلیت ها را با هم بررسی می کنیم؛

نیمه هادی: یکی از قطعاتی که در حسگر تصویر در دوربین مداربسته (Image Sensor) به کار برده شده است نیمه هادی می باشد. نیمه هادی مورد استفاده در دوربین های مداربسته به نور حساس می باشند در واقع این قطعه هادی نور می باشد. زمانی که نور به دوربین برخورد کند نیمه هادی مقداری از نور را از خود عبور می دهد.

تبدیل به سیگنال الکتریکی: زمانی کارایی یک نیمه هادی در حسگر تصویر در دوربین مداربسته (Image Sensor) به نحو صحیح عمل می کند، که تعداد زیادی از آن در دوربین به کار برده شده باشد. از کنار هم قرار دادن چند نیمه هادی یک سلول تشکیل می شود که بدان سلول نوری گفته می شود. در واقع چند نیمه هادی در کنار هم قرار می گیرند و یک سطح جهت انتقال نور و تبدیل به سیگنال الکتریکی تشکیل می دهند.

ایجاد تصویر رنگی: چیپ های تصویر در دوربین های مداربسته نسبت به رنگ های مختلف حساسیتی نشان نمی دهند. تصاویر در دوربین ها به صورت سیاه و سفید ثبت و ضبط می گردد. بنابراین شرکت های تولیدکننده دوربین های مداربسته به دوربین های خود سه فیلتر اضافه نموده اند. این فیلترها قابلیت تشخیص سه رنگ اصلی یعنی سبز، آبی و قرمز را دارا می باشند. این فیلترها رنگ های تصویر را اندازه گیری می کنند، رنگ ها را در کنار هم قرار می دهند و در نهایت یک تصویر رنگی تحویل می دهند.

چگونگی عملکرد حسگر تصویر در دوربین مداربسته (Image Sensor)

چگونگی عملکرد حسگر تصویر در دوربین های مداربسته

 در این بخش شما را با انواع و چونگی عمکلرد حسگر تصویر در دوربین مداربسته (Image Sensor) آشنا می سازیم.

اندازه سنسور در دوربین

یکی از مهم ترین مسائلی که می تواند در کیفیت تصاویر ضبط شده تاثیرگذار باشد اندازه سنسورهای دوربین می باشد. در واقع بزرگی یا کوچکی یک سنسور میزان کیفیت تصاویر ضبط شده را تحت تاثیر قرار می دهد. هرقدر اندازه یک سنسور بزرگتر باشد قطعا کیفیت تصاویر ضبط شده آن نیز بیشتر است. سایز 3/1  رایج ترین سایز سنسور در دوربین های مداربسته می باشد.

معیار انتخاب یک دوربین مداربسته خوب

دوربین های مداربسته در کیفیت ها و قیمت های مختلفی تولید می شوند. تفاوت قیمت به معنای کمتر یا بیشتر بودن کیفیت یک دوربین در شرایط مساوی نیست. به این معنی که ممکن است دو شرکت یک نوع دوربین با رزولوشن 5 مگاپیکسل تولید کنند. با توجه به قابلیت های هر یک کیفیت هر دو مساوی باشد. اما قیمت یکی از آن ها ارزان تر از دیگری باشد. شاید شما فکر کنید که ممکن است کیفیت ابزارهای استفاده شده در آن دوربین پایین تر باشد. اما این تصور اشتباه است. قیمت همیشه تعیین کننده پایین یا بالا بودن کیفیت دو دوربین با قابلیت های مساوی نیست. در ادامه چند نمونه از مهم ترین ویژگی های یک دوربین مداربسته خوب را با هم بررسی می کنیم؛

برند دوربین

برند در دوربین های مداربسته بسیار مهم می باشد. منظور ما از برند معتبر این است که در جستجوی دوربین های مداربسته شرکتی باشید که سابقه طولانی در تولید دوربین دارند. همچنین در بازار کیفیت آن تایید شده باشد. برندهایی مانند هایک ویژن و داهوا از جمله بهترین برندهای دوربین مداربسته می باشند.

به روز بودن

یکی از مهم ترین مسائل در دوربین های مداربسته به روز بودن آن ها در زمان خرید می باشد. قبل از آنکه اقدام به خرید دوربین مداربسته نمایید بهتر است ابتدا با یک کارشناس در این زمینه مشورت کنید. دوربینی را انتخاب کنید که از لحاظ تکنولوژی خیلی پایین یا خیلی بالا نباشد. بهتر است کیفیت متوسط را انتخاب نمایید. برای مثال شما اگر یک فروشگاه خیلی بزرگ فروش پوشاک زنانه داشته باشید. ممکن است به چهار دوربین نیازمند باشید. امکان دارد در یک بخش به دوربین مداربسته 4 مگاپیکسلی نیاز باشد در یک بخش دیگر دوربین 8 مگاپیکسلی نیاز باشد. مشورت با کارشناس به خوبی در انتخاب دوربین مداربسته مناسب به شما کمک خواهد کرد.

لنز دوربین

یکی از مهم ترین مسائل در انتخاب دوربین مداربسته لنز دوربین می باشد. مناسب بودن لنز به این معنی است که اندازه آن باید متناسب با محیطی که می خواهید دوربین را نصب کنید باشد. در صورتی که از یک کارشناس جهت خرید دوربین مداربسته بهره بگیرید به خوبی دوربین مناسب محیط موردنظر شما را تعیین خواهد کرد. برای نمونه برای یک محیط کوچک دوربین بسته مناسب است برای یک محیط بزرگ دوربین واید. اگر لنز دوربین متناسب با محیط مورد نر نباشد تصاویر با وضوح کمتر و کیفیت پایین تر ضبط خواهند شد.

گارانتی

یکی از مسائل مهم در انتخاب دوربین مداربسته گارانتی معتبر می باشد. هر وسیله ای حتی یک برند معتبر هم ممکن است به دلایل مختلف دارای اشکالاتی باشد. در این صورت اگر گارانتی معتبر داشته باشد، شما به راحتی می توانید دوربین را به شرکت مربوطه ببرید و خواستار تعویض یا رفع مشکل دوربین شوید.

معیار انتخاب یک دوربین مداربسته خوب