نصب دوربین مدار بسته در آسانسور می تواند یک اقدام امنیتی ارزشمند برای ساختمان شما باشد. نصب دوربین مداربسته در مکان های معمولی با نصب در آسانسور، کاملاً متفاوت است، زیرا همه چیز در آنجا فرق می کند، حتی خط برق آن نیز فرق دارد. اولین کاری که هنگام نصب دوربین در آسانسور باید انجام دهید این است که با مهندس آسانسور، شخص یا شرکتی که آسانسور محل کار یا منزل شما را ساخته کمک بگیرید تا برای نصب دوربین مداربسته راهنماییتان کنند. آنها باید در هنگام نصب شما را همراهی کنند، زیرا مسیر کابل، سیم کشی داخلی، جزئیات ساخت و ساز آسانسور را می دانند. از این رو حضور آنها بسیار مهم است.

اهمیت نصب دوربین مداربسته در آسانسور

نصب دوربین مداربسته در آسانسور اغلب در مکان های عمومی مانند ادارات، بیمارستان ها، فروشگاه ها، مجتمع های مسکونی بزرگ و … انجام می شود. برای نصب حنماٌ با یک نصاب دوربین مداربسته مجرب مشورت کنید تا به شما در انتخاب دوربین و نصب مناسب کمک کند. همچنین قبل از نصب، مشخصات ایمنی آسانسور را بررسی کنید تا مطمئن شوید که دوربین، تمام دستورالعمل های ایمنی مورد نیاز را رعایت می کند. علاوه بر این، دوربین را در مکانی امن نصب کنید تا بتواند کل آسانسور را نشان دهد.

نحوه نصب دوربین مداربسته در آسانسور با دستگاه بی سیم

در ادامه مبحث نصب دوربین مداربسته در آسانسور، در می یابیم که دوربین مدار بسته، یکی از محصولات امنیتی مهم امروزی است. فناوری نظارت دوربین مدار بسته به دو دسته DVR (ضبط کننده ویدیوی دیجیتال) و NVR (ضبط کننده ویدیوی شبکه) تقسیم می شود. DVR و NVR هر دو سیستم های امنیتی دوربین مداربسته هستند که در خانه، اداره، خیابان، کارخانه و هر مکان برای نظارت بر فعالیت ها استفاده می شوند. استفاده از DVR به دلیل محدودیت کابل، مشکلاتی دارد. چالش اصلی در نصب دوربین مداربسته در آسانسور، استفاده از سیم ثابت است که دوام ندارد. زیرا این وسیله دائماٌ در حال حرکت و جابجایی است. استفاده از دستگاه Wireless برای نصب دوربین مداربسته Lift باعث دوام بیشتر و تعمیر و نگهداری بهتر آن می شود.

نصب دوربین مداربسته در آسانسور، با استفاده از سیم، کاری زمان بر و پیچیده است، زیرا آسانسور اجسام را جابجا می کند. استفاده از فناوری بی سیم، نصب دوربین مدار بسته را آسان و سریع می کند که برای نصب دوربین امنیتی در آسانسور نیز مناسب است. دو روش برای استفاده از نصب دوربین مداربسته، با استفاده از دستگاه بی سیم وجود دارد. جایی که دستگاه بی سیم به عنوان فرستنده و گیرنده کار می کند. انتخاب روش مناسب، بستگی به بررسی فیزیکی و امکان قرار دادن آسان دستگاه در اتاق ماشین یا زیرزمین دارد.

نکاتی کلیدی نصب دوربین مدار بسته در آسانسور

الزامات قانونی نصب دوربین مداربسته در آسانسور

قبل از نصب دوربین مداربسته در آسانسور، باید از الزامات قانونی آن آگاه باشید. ممکن است یک قانون وجود داشته باشد که شما را ملزم به داشتن گواهینامه مکانیک دستگاه بالابر کند. این گواهی تضمین می‌کند که شما با تمام جنب ه‌های مقررات ایمنی آسانسور آشنا هستید، زیرا اگر مشکلی در داخل آسانسور رخ دهد، عواقب و مشکلاتی در پی خواهد داشت.اگر گواهینامه ای برای نصب دوربین مداربسته و کار در داخل آسانسور ندارید، ممکن است طبق قانون استثنایی وجود داشته باشد که به شما اجازه می دهد کار را تحت نظارت یک مکانیک آسانسور دارای مجوز انجام دهید. این بدان معناست که تنها در صورتی می توانید کار دوربین های امنیتی را انجام دهید که از یک مکانیک آسانسور کمک بگیرید.

نصب دوربین مداربسته در آسانسور به روش بی سیم

با روش بی سیم می توان کار نصب دوربین مداربسته در آسانسور را انجام داد. وقتی صحبت از پل های بی سیم P2P می شود، گزینه های زیادی در بازار وجود دارد. Ubiquiti ، EnGenius ، و TP-Link جزو این گزینه ها می باشد.

اگر دستگاهی می‌خواهید که به طور خاص برای سیستم ‌های دوربین آسانسور طراحی شده باشد، باید نگاهی به  سیستم تصویربرداری آسانسور بی‌سیم VNO-5815PT بیندازید. این دستگاه بیش از 12 سال است که در بازار است، در کانادا طراحی و مونتاژ شده است و سیستم عامل را به طور خاص برای انتقال سیگنال بهینه در چاه آسانسور سفارشی کرده است. همان طور که در مطالب بالا نیز اشاره شد، دو روش برای نصب دوربین مداربسته، با استفاده از دستگاه بی سیم وجود دارد. جایی که دستگاه بی سیم به عنوان فرستنده و گیرنده کار می کند وگیرنده بی سیم را در اتاق ماشین آسانسور نصب می کنند. روش دوم نصب گیرنده بی سیم در زیرزمین شفت بالابر است.

مزایای نصب دوربین مداربسته در آسانسور

مزایای استفاده از روش بی سیم

به طور معمول، داده ها بین آسانسور و کنترل کننده آسانسور از طریق یک کابل انعطاف پذیر به نام “کابل مسافرتی آسانسور” منتقل می شود. این کابل بسیار تخصصی است و به گونه ای ساخته شده است که در برابر حرکت مداوم به مدت بیش از 20 سال مقاومت کند. با این حال، این کابل های مسافرتی آسانسور فقط تعداد محدودی هادی در داخل دارند. اگر از همه هادی ها استفاده می شود، باید یک کابل مسافرتی اضافی برای پشتیبانی از دوربین امنیتی نصب شود. اگر به جای کابل فیزیکی یک سیستم آسانسور بی سیم اضافه کنید، این هزینه می تواند به میزان قابل توجهی کاهش یابد.

چالش های نصب دوربین مدار بسته در آسانسور

یکی از مشکلات نصب دوربین مداربسته در آسانسور، منطقه کوچک یا نقاط کور دوربین است. آسانسورهای ساختمان های مسکونی معمولاً دارای ابعاد 1.5 متر در 2 متر (تقریبا) هستند. اگر دوربین داخلی گنبدی را در هر گوشه ای از آسانسور نصب کنیم، با کمترین فاصله کانونی، با نقطه کور روبرو خواهیم شد. این بدان معناست فردی که درست زیر دوربین ایستاده است نمی تواند در فیلم دوربین دیده شود. این بدان معناست که شما قادر به ارائه پوشش 100 درصدی در آسانسور نخواهید بود. چالش دیگر کابل کشی است. کابل های گردی که معمولا استفاده می شود را نمی توان در آسانسورها استفاده کرد. کابل های گرد با کابل های دیگر گره می خورند و برای شما دردسر بزرگی ایجاد می کنند. تا حد امکان از کابل های تخت برای نصب دوربین مداربسته در آسانسور استفاده کنید. اما کابل های گرد نیز محافظ خوبی دارند و در برابر تداخل الکترومغناطیسی مصون هستند.

قوانین نصب دوربین مداربسته در آسانسور

هایک لوک معتبرترین مرکز فروش دوربین مداربسته

نصب دوربین مداربسته در آسانسور از مباحث مهمی است که در این مطلب از هایک لوک به آن پرداختیم. هایک لوک نماینده فروش دوربین های مداربسته هایک ویژن و داهوا است. در این وب‌سایت می توانید بهترین و با کیفیت ترین دوربین های مداربسته را با قیمتی مقرون به صرفه تهیه کنید. لازم به ذکر است که در داخل آسانسور، از دوربین های گنبدی با زاویه 90 درجه یا بیشتر استفاده کنید. دوربین مداربسته IPC314SB -ADF28K-I0 یونی‌ویو مدل مناسبی برای این کار است. این دوربین با ارتفاع تنها 2.4 اینچ، خیلی داخل آسانسور نمی‌چسبد. در عین حال، رزولوشن 4 مگاپیکسلی و وضوح تصویر بالایی دارد و برای ثبت هر گونه حادثه ای که در داخل آسانسور رخ می دهد، مناسب است. دوربین دارای فناوری LightHunter دوربینی است که امکان فیلمبرداری واضح را حتی در شرایط نوری ضعیف فراهم می کند.

همان طور که در مطالب بالا هم گفته شد نصب دوربین مدار بسته در آسانسور با سیم، کاری پیچیده و پرهزینه است. استفاده از فناوری Wireless برای نصب دوربین مداربسته، مقرون به صرفه‌تر و آسان تر بوده و هیچ فرآیند پیچیده ای ندارد. همچنین تعمیر و نگهداری از آن نیز راحت است، در حالیکه به دلیل جابجایی مکرر آسانسورها، روش نصب دوربین مداربسته با سیم، هر چند ماه یکبار نیاز به تغییر سیم دارد. در نهایت توصیه می کنیم حتماٌ از متخصصان خبره، برای نصب دوربین مداربسته در آسانسور ها و دیگر مکان ها کمک بگیرید.