مگاپیکسل چیست و بهترین کیفیت دوربین مداربسته، شاید این سوال بسیاری از شما باشد. مگاپیکسل (MP) یک واحد اندازه گیری برای دوربین های دیجیتال، دوربین های مداربسته، اسکنرها و سایر دستگاه های تصویربرداری است. یک مگاپیکسل یک میلیون پیکسل است. مساحت هر پیکسل 1 میلی متر مربع یا کمتر است.  هر چه تعداد پیکسل‌های یک دوربین دیجیتال یا اسکنر تعیین می‌کند که تصویر چقدر بزرگ باشد. به عنوان مثال، یک دوربین معمولی 3 مگاپیکسلی دارای سه میلیون پیکسل است که می تواند برای ایجاد تصاویر با ابعاد 3×4 اینچ (6×10 سانتی متر)، 4×5 اینچ (10×13 سانتی متر)، 5×7 اینچ استفاده شود. (12×18 سانتی متر). در ادامه به بررسی مگا پیکسل و تأثیر آن بر کیفیت دوربین مداربسته خواهیم پرداخت.

مگا پیکسل چیست؟

مگاپیکسل چیست؟

در مبحث مگاپیکسل چیست و بهترین کیفیت دوربین مداربسته، ابتدا با مفهوم مگاپیکسل آشنا می شویم. مگاپیکسل (به اختصار MP یا Mpx) واحد اندازه گیری وضوح تصویر است. این اصطلاح از سنسور تصویر 10 مگاپیکسلی CCD که در بسیاری از دوربین ‌های دیجیتال استفاده می ‌شود، سرچشمه می گیرد. در حالی که تعداد پیکسل ‌های یک تراشه به خودی خود اهمیت کمی دارد، تعداد کل پیکسل ‌ها در پردازش تصویر و کیفیت دوربین مداربسته مهم است. در گذشته، اکثر دوربین های دیجیتال دارای سنسورهایی با وضوح 1 مگاپیکسل یا کمتر بودند که برای ایجاد یک تصویر قابل قبول کافی بود. به مرور زمان و با پیشرفت تکنولوژی، سازندگان دوربین شروع به توسعه حسگرهایی با مگاپیکسل بیشتر مانند 8 مگاپیکسل و 16 مگاپیکسل کردند. با این دوربین ها مصرف کنندگان می ‌توانستند عکس ‌هایی بگیرند که برای پست کردن در فیس‌بوک یا چاپ کردن مناسب بود.

مفهوم مگاپیکسل در دوربین مداربسته

آشنایی با مفهوم مگاپیکسل چیست و بهترین کیفیت دوربین مداربسته

در ادامه مطلب مگاپیکسل چیست و بهترین کیفیت دوربین مداربسته به بررسی ویژگی های مگاپیکسل می پردازیم. مگاپیکسل اندازه گیری تعداد پیکسل های یک سنسور دوربین است. هرچه مگاپیکسل بیشتری داشته باشید، دوربین مداربسته شما جزئیات بیشتری ثبت می کند. مگاپیکسل بیشتر به معنای جزئیات بیشتر در عکس ها و فیلم های شماست.  وضوح تصویر به میزان جزئیاتی که یک تصویر در خود نگه می دارد اشاره دارد. این اصطلاح برای فیلم و انواع دیگر تصاویر به کار می رود. تصاویر دیجیتال بر روی سخت افزار کامپیوتر ذخیره می شوند و وضوح در ستون های پیکسل (عرض تصویر) و ردیف پیکسل (ارتفاع تصویر) اندازه گیری می شود. هرچه تعداد ستون ‌ها و ردیف ‌های پیکسل بیشتر باشد، وضوح تصویر بیشتر می ‌شود و می‌ توانید جزئیات بیشتری را مشاهده کنید. این نکته‌ای است که باید در انتخاب بهترین کیفیت دوربین مداربسته به آن توجه کنید.

مگاپیکسل چیست و بهترین کیفیت دوربین مداربسته: نحوه انتخاب رزولوشن مناسب برای دوربین امنیتی

روش انتخاب رزولوشن مناسب برای دوربین مداربسته در ادامه مطلب مگاپیکسل چیست و بهترین کیفیت دوربین مداربسته انتخاب ماست. در زمان خرید دوربین مداربسته، رزولوشنی را انتخاب کنید که نیازهای خاص شما را برآورده کند. هنگام خرید می توانید از یک متخصص در زمینه سیستم های امنیتی کمک بگیرید. ممکن است در یک سیستم دوربین مدار بسته، دوربین های مختلفی با رزولوشن های متفاوت، اما با یک دستگاه ضبط داشته باشید. بنابراین تجهیزات ضبط سیستم دوربین مداربسته باید وضوح و کیفیت بالایی داشته باشد. این نکته در هنگام انتخاب بهترین کیفیت دوربین مداربسته حائز اهمیت است. علاوه بر این ضروری است که فضای هارد دیسک کافی برای ضبط تمام دوربین ها داشته باشید. زیرا کیفیت تصاویر به وضوح ضبط نیز بستگی دارد. بنابراین ضروری است که هر کانال DVR طوری پیکربندی شود که با بالاترین وضوح، تصاویر و فیلم ها را ضبط کند.

تأثیر پیکسل در کیفیت دوربین مداربسته

مگاپیکسل چیست و کیفیت دوربین مداربسته: آشنایی با Imager، Photosites و Resolution

در ادامه مبحث مگاپیکسل چیست و بهترین کیفیت دوربین مداربسته، به بررسی ایمیجر، فوتوسایت و رزولوشن می پردازیم. سنسور که به عنوان تصویرگر نیز شناخته می شود، جزء داخلی دوربین می باشد که از شبکه ای از پیکسل ها تشکیل شده است و به عنوان فتوسایت شناخته می شود. این پیکسل ‌ها شدت نوری را که وارد دوربین می ‌شود، از طریق لنز، ثبت می کنند. پس از ثبت این اطلاعات، آنها به پردازنده دوربین منتقل می گردند.

با توجه به پرسش مگاپیکسل چیست و بهترین کیفیت دوربین مداربسته، به این نتیجه می رسیم که به طور معمول، هرچه یک دوربین پیکسل بیشتری روی تصویرگر خود داشته باشد، وضوح تصویر دوربین بالاتر خواهد بود. یک حسگر بزرگتر حاوی فتوسایت های بیشتری است. بنابراین می تواند اطلاعات بیشتری را نسبت به یک سنسور کوچکتر ثبت کند که منجر به تصاویری با وضوح بالاتر می شود.

ویدئوها و تصاویر با وضوح بالاتر به شما امکان می‌ دهند فیلم را با جزئیات بیشتری ضبط کنید و پس از انجام ضبط، روی مناطق مورد علاقه، با فرمت واضح‌ تر زوم کنید. سیستم ‌های امنیتی تجاری که دارای دوربین‌ های با وضوح بالا هستند، مانند دوربین ‌های Ultra HD، برای ضبط در فضاهای باز بزرگ و در مناطق کوچک ‌تر در صورت نیاز به جزئیات ویدیویی با کیفیت بالا، ایده‌آل می باشند.

مگا پیکسل چیست و انواع رزولوشن تصویر در دوربین مداربسته

مگاپیکسل چیست و بهترین کیفیت دوربین مداربسته: مگاپیکسل مورد نیاز برای دوربین امنیتی

در ادامه بررسی مگاپیکسل چیست و بهترین کیفیت دوربین مداربسته، می بینیم که معمولاٌ بهترین رزولوشن برای دوربین های امنیتی خانگی 2 مگاپیکسل (1080p)، 4 مگاپیکسل (1440p)، 5 مگاپیکسل (1920p) و 8 مگاپیکسل (4K/2160p) می باشد.

چند نکته کلیدی هنگام انتخاب رزولوشن دوربین مداربسته

دوربین های امنیتی با وضوح بالا هزینه بیشتری ندارند: در ادامه مبحث مگاپیکسل چیست و بهترین کیفیت دوربین های مداربسته، متوجه می شویم که برند های امنیتی برتر در زمینه تولید دوربین های مداربسته با کیفیت بالا، اغلب بودجه مشتریان را در نظر می گیرند و دوربین های مداربسته مقرون به صرفه تری به بازار عرضه می کنند. این دوربین‌ های امنیتی علاوه بر وضوح تصویر با کیفیت، دید در شب، هشدار های تشخیص حرکت و خانه هوشمند را نیز ارائه می ‌دهند.

از چندین دوربین با وضوح بالا برای پوشش مناطق بزرگ یک ملک استفاده کنید: در نظر گرفتن اینکه چه مقدار منطقه را می خواهید پوشش دهید راه دیگری برای تعیین بهترین وضوح دوربین امنیتی است. دوربین ‌های HD می ‌توانند تصاویری با جزئیات بسیار عالی ثبت کنند، اما ممکن است نتوانند مناطق بزرگ را به طور کامل پوشش دهند زیرا میدان دید آنها محدود است. اگر می خواهید یک منطقه بزرگ مانند پارکینگ یا جلوی خانه خود را زیر نظر داشته باشید، نصب چندین سیستم امنیتی در نقاط مختلف ممکن است بهترین گزینه باشد.

هر آنچه باید در مورد مگاپیکسل و بهترین کیفیت دوربین مداربسته بدانید

فروشگاه هایک لوک نماینده ی رسمی فروش محصولات هایک ویژن و هایک لوک در ایران

خانه و کسب و کار شما باید پناهگاه امن شما باشد، بنابراین بسیار مهم است که از آنها در برابر هر گونه حادثه احتمالی محافظت کنید. بهترین روش حفاظتی استفاده از دوربین های مداربسته هایک لوک می باشد. هایک لوک معتبرترین مرکز فروش دوربین های مداربسته داهوا و هایک ویژن است.

در این مطلب هایک لوک به بررسی مگاپیکسل چیست و بهترین کیفیت دوربین های مداربسته پرداخته است. تعداد مگاپیکسل در دوربین مهم ترین مشخصات یک دوربین مداربسته است. این یکی از اولین چیزهایی است که هنگام خرید یک دوربین جدید باید به آن توجه کنید و معمولاً به صورت برجسته در توضیحات محصول چاپ می شود.

در بخش پایانی بررسی مگاپیکسل چیست و بهترین کیفیت دوربین های مداربسته، به این نتیجه می رسیم که دلیل علاقه بسیاری از مردم به مگاپیکسل این است که معتقدند این کار باعث بهبود کیفیت عکس ها و فیلم ها می شود. آنها فکر می کنند که پیکسل بیشتر به معنای تصاویر بهتر است، اما این لزوما درست نیست. همانطور که می دانید در دوربین های دیجیتال دو نوع پیکسل قرمز و آبی وجود دارد. پیکسل های قرمز نور بیشتری نسبت به پیکسل های آبی می گیرند. بنابراین، آنها می توانند تصاویر با کیفیت بالاتر با نویز (دانه) کمتر نسبت به پیکسل های آبی تولید کنند.